© Kadr z filmu / Les Films du Losange

Biesy

Francja, 1988, 116 min

„Wielki Strach! Widzę, że zmaganie nad tym, żeby akcja »Biesów« trwała 2 godziny na ekranie, i sukcesy na tej drodze nie rozwiązują istoty rzeczy. To jest historyjka jakich wiele, a gdzie »biesy«? Ta diabelskość powinna tkwić w idei filmu, ale ideą nie może być tylko filmowanie książki »Biesy«. Tymczasem od tylu lat i tylu scenarzystów. Nikt jednak nigdy (to bym wyczuł na pewno) nie wysunął idei, która by dawała Film – kinową wersję »Biesów«, tak jak Teatralna była teatrem Dostojewskiego, a nie tylko wg Dostojewskiego. Nic! Ani jednego pomysłu. A cofnąć się już nie mogę. Pewne nieszczęście i trzeba będzie pożegnać się z kinem na dłużej. Za dużo tu niewiadomych”.

Notatnik Andrzeja Wajdy z okresu realizacji, 16.01.1987, Archiwum Andrzeja Wajdy.

Opis

W tej adaptacji powieści Fiodora Dostojewskiego, którą Andrzej Wajda z sukcesem wystawiał na deskach teatralnych, fabularny punkt ciężkości przesunięty został na Iwana Szatowa. Dzięki temu próbę wzniecenia w Rosji drugiej połowy XIX wieku rewolucji obserwujemy z perspektywy mężczyzny, który staje się jej zdecydowanie przeciwny. Uczynienie głównym bohaterem osoby bezpośrednio dotkniętej działaniami przyszłych rewolucjonistów w dosadny sposób ukierunkowało widzów przeciwko nihilizmowi i zasadom proroczo przewidzianej przez Dostojewskiego przyszłej  rewolucji październikowej.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Jean-Claude Carrière przy współpracy Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland i Edwarda Żebrowskiego wg powieści Fiodora Dostojewskiego
Zdjęcia
Witold Adamek
Muzyka
Zygmunt Konieczny
Producent
Francja, Les Films du Losange
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
01.02.1988
Polska premiera TV (pod tyt. "Szatow i demony)
01.07.1988
Nagrody
udział w konkursie głównym na MFF w Berlinie Zachodnim, 1988

Obsada

Mikołaj Stawrogin
Lambert Wilson
Piotr Wierchowieński
Jean-Philippe Écoffey
Maria Szatow, żona Iwana
Isabelle Huppert
Stiepan Wierchowieński, ojciec Piotra
Omar Sharif
Iwan Szatow, brat Darii
Jerzy Radziwiłowicz
Gubernator
Bernard Blier
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem