© Kadr z filmu / Jointex Films, Avala

Bramy raju

Wielka Brytania, Jugosławia, 1967, 89 min

„Gdyby ten film był zrobiony w Polsce, miałby może trochę inny sens; byłbym go chyba zrobił trochę inaczej. Może byłby to film bardziej polityczny? Pierwsza wersja scenariusza Andrzejewskiego zawierała początek, który nadawał tej opowieści sens bardziej polityczny niż religijny. A w każdym razie rozważał owe uniesienia religijne w kategoriach politycznych. Wstęp pokazywał duchownych, którzy stoją przed alternatywą: posłać dzieci na pewną śmierć czy je ocalić? Ale oni nie rozumowali w kategoriach moralnych: że źle będzie, jeśli dzieci zginą, a dobrze, jeśli się uratują. Oni patrzyli na to z punktu widzenia interesu Kościoła. Byli gotowi poświęcić dzieci, bo ta ofiara pobudzi zemstę, która może stać się prawdziwą siłą”.

„Obsesja historii. Tradycja romantyczna, rozmowa z Bolesławem Michałkiem", 1968, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 51.

Opis

Fabuła opowieści o zmierzającej do Jerozolimy XIII-wiecznej krucjacie dziecięcej skupia się na piątce nastolatków, którzy spowiadają się mnichowi z miłosnych grzechów, opowiadając jedno wydarzenie z różnych punktów widzenia – co przywodzi na myśl Rashomona Akiry Kurosawy. Ich zwierzenia, ilustrowane za pomocą retrospekcji, tworzą zagadkę, którą spowiednik rozwiązuje niczym detektyw – posyłający dzieci na zgubę głos Boga okazuje się jedynie głosem kochanka przywódcy krucjaty.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Jerzy Andrzejewski wg własnej powieści
Zdjęcia
Mieczysław Jahoda
Muzyka
Ward Swingle
Producent
Wielka Brytania, Jugosławia, Jointex Films, Avala
Data premiery
23.06.1968
Nagrody
udział w konkursie głównym na MFF w Berlinie, 1968
Premiera w Anglii
18.01.1971
Inne
niewyświetlany w Polsce

Obsada

Mnich
Lionel Stander
Hrabia Ludovic de Vendôme
Ferdy Mayne
Blanche
Pauline Chalonner
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem