© Renata Pajchel / arch. Piotr Górkiewicz / Filmoteka Narodowa

Człowiek z żelaza

Polska, 1981, 2 godz. 27 min

„[T]o, co się odczuwało po przejściu za bramę [stoczni], to było poczucie całkowitego bezpieczeństwa, całkowitej wolności i całkowitej niezależności tych, którzy tam się znajdowali. To nas właśnie zdumiało, że my tu wszyscy w Warszawie żyliśmy na przykład problemami takich czy innych zmian politycznych, personalnych. A robotników w stoczni to wcale nie interesowało, ponieważ oni nie dążyli do tego, żeby zmienić rząd czy żeby zmienić kierownictwo partii. Ci ludzie byli zupełnie czym innym zainteresowani. Byli zainteresowani zmianą własnego losu, a nie cudzego. W związku z tym ani nikt nie słuchał radia, ani też nie przejmował się telewizją. Tu po raz pierwszy zobaczyliśmy, jak dalece zwodna jest cała maszyna propagandy. Jak ona kompletnie może być zignorowana. Przy pewnym poziomie świadomości zbiorowej”.

„Zwycięstwo – z małym znakiem zapytania, rozmowa z Jerzym Biernackim", 1981, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 139.

Opis

W Człowieku z żelaza śledzimy losy syna Mateusza Birkuta – bohatera Człowieka z marmuru – Maćka, który stał się jednym z przywódców strajku w Stoczni Gdańskiej. W rolę filmowego reportera Winkla, który ma go skompromitować, wcielił się znakomity Marian Opania. Grany przez niego telewizyjny karierowicz, pod wpływem wydarzeń sierpniowych, przechodzi na stronę opozycji.

Człowiek z marmuru był jednym z kilku obrazów stalinizmu zrealizowanych w dobie PRL-u. Zgodę na jego powstanie przypłacił stanowiskiem ówczesny minister kultury Józef Tejchma. Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes Człowiek z żelaza był dziełem zamówionym przez stoczniowców i stanowił symbol roku Solidarności.

Film dostępny na stronie WFDiF

Zobacz materiał telewizji francuskiej.

Przeczytaj artykuł na stronie Culture.pl

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Aleksander Ścibor-Rylski
Zdjęcia
Edward Kłosiński
Muzyka
Andrzej Korzyński
Producent
Polska, Zespół Filmowy „X"
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
27.07.1981
Nagrody
Złota Palma i nagroda jury ekumenicznego na XXXIV MFF w Cannes, 1981; Nagroda Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, 1981; nagroda Brytyjskiej Krytyki Filmowej na Londyńskim Festiwalu Filmowym, 1981; Srebrne Grono na Lubuskim Lecie Filmowym, 1981; nominacja do Oscara, 1982
Premiera światowa (MFF w Cannes)
02.05.1981

Obsada

Maciek Tomczyk, syn Birkuta / Mateusz Birkut
Jerzy Radziwiłowicz
Agnieszka
Krystyna Janda
Winkel
Marian Opania
Matka Hulewicz
Irena Byrska
Wiesława Hulewicz
Wiesława Kosmalska
Dzidek
Bogusław Linda
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem