Danton

Francja, Polska, 1982, 136 min

„Nim rozpoczęły się zdjęcia w Paryżu, a w Polsce trwała jeszcze Solidarność, na jeden dzień zjechał do Warszawy Gérard Depardieu, aby zobaczyć, jak wygląda rewolucja, a zwłaszcza, jak wyglądają jej przywódcy na chwilę przed upadkiem swego dzieła. Nie miałem żadnych wątpliwości co do zbliżającej się katastrofy. Odwiedziłem nawet któregoś dnia wczesnym rankiem Zbigniewa Bujaka, szefa Regionu Mazowsze, i zapytałem naiwnie, jakie środki i zabezpieczenia przygotowuje na wypadek odwetu ludowej władzy. Odpowiedział mi szczerze i otwarcie: »żadne!«. Był zresztą śmiertelnie zmęczony i mówił schrypniętym, ledwie słyszalnym głosem, który później Depardieu tak genialnie naśladował w scenie sądu. (…) Depardieu wprowadzony przez Krystynę Zachwatowicz stał dłuższą chwilę w korytarzu Regionu Mazowsze, przez który przewalały się tłumy ludzi i gdzie tworzyła się historia tych dni… Nie było ani takich słów, ani takiego reżysera, który mógłby lepiej wprowadzić aktora w temat mojego nowego filmu »Danton« niż to, co Gérard zobaczył własnymi oczami".

„Wajda. Filmy", WAiF, Warszawa 1996, s. 167.

Opis

Rozgrywająca się w czasie rewolucji francuskiej opowieść o konflikcie między frakcjami politycznych oponentów – Georges’a Dantona i Maximiliena de Robespierre’a. Wajda zderzył ze sobą ich odmienne charaktery – Dantona zagrał Gérard Depardieu, a Robespierre’a Wojciech Pszoniak – a także ich odmienne racje. Zawarł też ważne refleksje nad sensem rewolucji.

Film, zrealizowany we Francji w trakcie stanu wojennego, okazał się na Zachodzie dużym artystycznym sukcesem, zwracając uwagę krytyków na trudną sytuację w Polsce. Został nagrodzony Cezarem za najlepszą reżyserię filmową.

Film dostępny na stronie WFDiF

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Jean-Claude Carrière wg dramatu Stanisławy Przybyszewskiej "Sprawa Dantona"
Zdjęcia
Igor Luther
Muzyka
Jean Prodromides
Producent
Francja, Polska, Gaumont, Les Films du Losange, Zespół Filmowy „X”
Kierownik produkcji
Alain Depardieu
Data premiery
07.01.1983
Nagrody
Nagroda Louisa Delluca za najlepszy francuski film, 1982; nagroda Unifrance Film, 1982; Cezar za reżyserię, 1982; nagroda za rolę męską dla Wojciecha Pszoniaka i Gérarda Depardieu na festiwalu w Montrealu, 1983; nagroda dziennikarzy na FPFF w Gdańsku, 1984
Premiera w Polsce
31.01.1983

Obsada

Georges Danton
Gérard Depardieu
Maximilien de Robespierre
Wojciech Pszoniak
Camille Desmoulins
Patrice Chéreau
Louis Antoine Saint-Just
Bogusław Linda
Lucille Desmoulins
Angela Winkler
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem