Danton
Francja, Polska, 1982, 136 min
„Wajda. Filmy", WAiF, Warszawa 1996, s. 167.„Nim rozpoczęły się zdjęcia w Paryżu, a w Polsce trwała jeszcze Solidarność, na jeden dzień zjechał do Warszawy Gérard Depardieu, aby zobaczyć, jak wygląda rewolucja, a zwłaszcza, jak wyglądają jej przywódcy na chwilę przed upadkiem swego dzieła. Nie miałem żadnych wątpliwości co do zbliżającej się katastrofy. Odwiedziłem nawet któregoś dnia wczesnym rankiem Zbigniewa Bujaka, szefa Regionu Mazowsze, i zapytałem naiwnie, jakie środki i zabezpieczenia przygotowuje na wypadek odwetu ludowej władzy. Odpowiedział mi szczerze i otwarcie: »żadne!«. Był zresztą śmiertelnie zmęczony i mówił schrypniętym, ledwie słyszalnym głosem, który później Depardieu tak genialnie naśladował w scenie sądu. (…) Depardieu wprowadzony przez Krystynę Zachwatowicz stał dłuższą chwilę w korytarzu Regionu Mazowsze, przez który przewalały się tłumy ludzi i gdzie tworzyła się historia tych dni… Nie było ani takich słów, ani takiego reżysera, który mógłby lepiej wprowadzić aktora w temat mojego nowego filmu »Danton« niż to, co Gérard zobaczył własnymi oczami".
Opis
Rozgrywająca się w czasie rewolucji francuskiej opowieść o konflikcie między frakcjami politycznych oponentów – Georges’a Dantona i Maximiliena de Robespierre’a. Wajda zderzył ze sobą ich odmienne charaktery – Dantona zagrał Gérard Depardieu, a Robespierre’a Wojciech Pszoniak – a także ich odmienne racje. Zawarł też ważne refleksje nad sensem rewolucji.
Film, zrealizowany we Francji w trakcie stanu wojennego, okazał się na Zachodzie dużym artystycznym sukcesem, zwracając uwagę krytyków na trudną sytuację w Polsce. Został nagrodzony Cezarem za najlepszą reżyserię filmową.
Film dostępny na stronie WFDiF
Informacje o filmie
Obsada
Galeria11
