© Renata Pajchel / arch. Piotr Górkiewicz / Filmoteka Narodowa

Dyrygent

Polska, 1980, 97 min

„Zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu 1979 roku, a już 2 czerwca siedzieliśmy, Sir John Gielgud i ja, w oknie hotelu »Victoria« w Warszawie, patrząc na plac, na którym pod ogromnym krzyżem przed ołtarzem stał Papież Polak i błogosławił rodaków na nową drogę życia… Rzeczywistość prześcignęła moje chytre plany i prawdziwy Autorytet stanął pomiędzy nami, aby nas wyprowadzić z domu niewoli. Tak więc zawiłe parabole mojego filmu straciły całą swą aktualność”.

„Wajda. Filmy”, WAiF, Warszawa 1996, s. 121-129.

Opis

Do dużego miasta na prowincji przybywa światowej sławy dyrygent polskiego pochodzenia John Lasocki (w tej roli znakomity angielski aktor John Gielgud). Talentem, miłością do muzyki i dystansem do wszelkich konformizmów fascynuje skrzypaczkę miejscowej filharmonii Martę. To pod jego wpływem bohaterka decyduje się spojrzeć krytycznie na własne małżeństwo. Dostrzega w mężu Adamie, zazdrosnym o przybysza szefie miejskiej orkiestry, oportunizm, moralną degrengoladę i chorobliwą zawiść.

Dyrygent to jednak nie tylko drapieżny melodramat, ale też ponura wizja polskiego społeczeństwa końca lat 70. XX wieku: monotonii, ekonomicznej szarpaniny i ulegania deprawującym etycznie układom.

Zobacz relację z planu: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Kijowski
Zdjęcia
Sławomir Idziak
Muzyka
Ludwig van Beethoven
Producent
Polska, Zespół Filmowy „X"
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
27.02.1980
Nagrody
Srebrny Niedźwiedź dla Andrzeja Seweryna za najlepszą rolę męską na MFF w Berlinie Zachodnim, 1980; FIPRESCI, nagroda Baskijskiego Towarzystwa Kulturalnego i nagroda OCIC na MFF w San Sebastian, 1980; Złota Pieczęć na MFF Belgradu (FEST), 1981
Premiera w Polsce
24.03.1980

Obsada

Marta
Krystyna Janda
Adam Pietryk
Andrzej Seweryn
John Lasocki
John Gielgud
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem