© Kadr z filmu / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych

Idę do słońca

Polska, 1955, 14 min

„Zaraz na początku mojej działalności reżyserskiej nakręciłem dokumentalny film o znakomitym rzeźbiarzu polskim Xawerym Dunikowskim. Tego rodzaju film robiło się wówczas w bardzo określony sposób. Całą uwagę skoncentrowałem na możliwie pomysłowym pokazaniu na ekranie samych rzeźb. Tło dla nich również odgrywało, w moim wyobrażeniu, bardzo ważną rolę. Grupę rzeźb przedstawiających »Kobiety brzemienne« ustawiłem np. na plaży. Morze dotykało ich stóp, a żywe, małe, nagie dziecko bawiło się muszlą. Tym »artystycznym« obrazom towarzyszyła muzyka i bardzo poetycki komentarz, mówiony zza ekranu przez aktora, który z trudem powstrzymywał wzruszenie. Słowem, był to typowy ówczesny film o sztuce”.

A. Wajda, „Podwójne spojrzenie", Prószyński i S-ka, Warszawa 1998, s. 15.

Opis

Podczas studiów w szkole filmowej Andrzej Wajda myślał o realizacji filmu o sztuce, który dla twórców w pierwszej połowie lat 50. był szansą na ucieczkę od sztywnych ram politycznego dokumentu socrealistycznego. Po ukończeniu Pokolenia reżyser powrócił do interesującej go tematyki artystów i zrealizował film o Xawerym Dunikowskim, przygotowany na 80. urodziny rzeźbiarza. Wajda w formie impresyjnego reportażu, a zarazem wykładu przybliżył sylwetkę i twórczość sędziwego artysty. W ekspresyjnych, pełnych kontrastów zdjęciach Stefana Matyjaszkiewicza ukazał rzeźbiarza w pracowni, a przede wszystkim zaprezentował jego drogę artystyczną, od intymnych sylwetek z cyklu Macierzyństwo, poprzez Głowy wawelskie, skończywszy na pomniku Czynu Powstańczego, którego odsłonięcie miało miejsce w roku premiery filmu. I choć komentarz autorstwa Bohdana Czeszki, czytany przez Aleksandra Bardiniego, zdradza oficjalny charakter projektu, to w warstwie wizualnej widać myślenie Wajdy za pomocą metafor. Świadczy o tym choćby sfilmowanie  cyklu rzeźb Kobiety brzemienne nad brzegiem morza.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda
Zdjęcia
Stefan Matyjaszkiewicz
Muzyka
Andrzej Markowski
Producent
Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych
Data premiery
01.01.1955

Obsada

We własnej osobie
Xawery Dunikowski
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem