© Renata Pajchel / arch. Piotr Górkiewicz / Filmoteka Narodowa

Korczak

Polska, Niemcy, Wielka Brytania, 1990, 113 min

„Przystępując do filmu, bez chwili namysłu wybrałem Wojtka Pszoniaka, który, jak myślę, dał temu filmowi całe serce i talent, a tworząc postać Korczaka, odrzucił jakiekolwiek aktorskie ułatwienia. Tu nie miałem żadnych wątpliwości. Obawiałem się dzieci. Nigdy przedtem z nimi nie pracowałem. Brak mi cierpliwości i nie potrafię bawić się z małymi aktorami, chcąc osiągnąć to, do czego w filmie zmierzam. Dzieci wybrane przez moją wieloletnią asystentkę, Krystynę Grochowicz, okazały się jednak poważne, pracowite i bardzo ambitne”.

„Wajda. Filmy", WAiF, Warszawa 1996, s. 231.

Opis

Zrealizowany na czarno-białej taśmie film opowiada o ostatnich latach życia Janusza Korczaka, żydowskiego pisarza i opiekuna dzieci w warszawskim getcie, który dobrowolnie poszedł ze swymi wychowankami na śmierć w Treblince.

Projekt filmu o Korczaku dojrzewał całe lata 80. XX wieku, powstało kilka wersji scenariusza, planowano nawet wielonarodową produkcję z Richardem Dreyfusem w głównej roli. Ostatecznie Korczaka zagrał Wojciech Pszoniak, kreując jedną z najbardziej przejmujących i tragicznych postaci w swoim dorobku. Słynny marsz dzieci na Umschlagplatz pozostał jedną z najbardziej wstrząsających scen w polskim kinie. Szanse na międzynarodowy triumf filmu zaprzepaściła bezzasadna krytyka francuskich recenzentów filmowych, którzy zarzucili Wajdzie antysemityzm. Natomiast w Izraelu film był wyświetlany w szkołach.

Film dostępny na stronie WFDiF

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda, Agnieszka Holland
Zdjęcia
Robby Müller
Muzyka
Wojciech Kilar
Producent
Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Zespół Filmowy „Perspektywa", Regina Ziegler Filmproduktion, Telmar Film International Ltd., Erato Films, ZDF, BBC Films
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
06.05.1990
Nagrody
specjalne uznanie jury na MFF w Cannes, 1990; Nagroda Szefa Kinematografii dla Andrzeja Wajdy i Wojciecha Pszoniaka, 1991; Niemiecka Nagroda Filmowa za najlepsze zdjęcia, 1991

Obsada

Janusz Korczak
Wojciech Pszoniak
Stefa Wilczyńska, współkierowniczka sierocińca
Ewa Dałkowska
Maria Falska, przyjaciółka Korczaka
Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Esterka, opiekunka w sierocińcu
Marzena Trybała
Heniek, opiekun w sierocińcu
Piotr Kozłowski
Szloma, podopieczny Korczaka
Wojciech Klata
Icek Szulc, były wychowanek Korczaka
Zbigniew Zamachowski
Matka Szloma
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Adam Czerniakow
Aleksander Bardini
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem