Krajobraz po bitwie

Polska, 1970, 101 min

„Kiedy Roman Bratny wymyślił tytuł »Krajobraz po bitwie«, oczy mi się otworzyły; to jest przecież nie tylko dobry tytuł, ale i klucz do filmu. Przed krajobrazem stoi się i spokojnie mu przygląda. Kto ma oko – zobaczy to, co trzeba, a kto oka nie ma – niech nie patrzy…”

„»Krajobraz po bitwie«, rozmowa ze Stanisławem Janickim", 1970, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 72-73.

Opis

Tym filmem Andrzej Wajda powraca do tematyki II wojny światowej, opisując tym razem trudną do wyleczenia traumę niedawnej tragedii.

Autor zdjęcia: nieznany

W wyzwolonym przez armię amerykańską obozie koncentracyjnym poznajemy grupkę Polaków, próbujących po wielu latach niewoli nauczyć się od nowa normalności. Grany przez Daniela Olbrychskiego Tadeusz (postać wzorowana na pisarzu Tadeuszu Borowskim) nie zdejmuje pasiaka, snuje się między barakami przekształconymi przez Amerykanów w obóz dla uchodźców i poznaje piękną Żydówkę Ninę (debiut Stanisławy Celińskiej). Piętno śmierci nie pozwala bohaterom żyć i kochać, nie można też przed nią uciec, jeśli jest komuś pisana.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda, Andrzej Brzozowski na motywach opowiadań Tadeusza Borowskiego "Bitwa pod Grunwaldem", "Milczenie", "Kolacja", "Koniec wojny" i "Independence Day"
Zdjęcia
Zygmunt Samosiuk
Muzyka
Antonio Vivaldi, Fryderyk Chopin, Zygmunt Konieczny
Producent
Polska, Zespół Filmowy „Wektor"
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
14.05.1970
Nagrody
udział w konkursie głównym na MFF w Cannes, 1970; nagroda czytelników tygodnika „Film” – Złota Kaczka, 1970; nagroda za reżyserię, pierwszoplanową rolę kobiecą dla Stanisławy Celińskiej, dźwięk dla Wiesławy Dembińskiej, nagroda publiczności oraz Syrenka Warszawska Klubu Krytyki Filmowej SDP na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, 1971; Złoty Globus na III MFF w Mediolanie, 1971; I nagroda na V MFF w Kolombo, 1972
Premiera w Polsce
08.09.1970

Obsada

Tadeusz
Daniel Olbrychski
Nina
Stanisława Celińska
Karol
Tadeusz Janczar
Profesor
Aleksander Bardini
Ksiądz Redaktor
Zygmunt Malanowicz
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem