Kronika wypadków miłosnych

Polska, 1986, 114 min

„Wskrzesić na ekranie kraj lat dziecinnych to niełatwe zadanie, albo zamyka się on przed innymi w naszym własnym wspomnieniu, albo nudzi, bo zbyt przypomina cudze dzieciństwo. (…) Akcja powieści rozgrywa się w Wilnie. Niestety, władze kinematografii złośliwie zabroniły mi robienia zdjęć na Litwie, pomimo tego, że inne polskie filmy w tym samym czasie uzyskały taką zgodę. Zostałem więc zmuszony do żmudnej rekonstrukcji kraju dzieciństwa w wielu odległych od siebie miejscach. Od Warszawy, poprzez Przemyśl i Kazimierz nad Wisłą, aż do Drohiczyna. Współpracy odmówiło mi również, z tych samych politycznych względów, wojsko. (…) Nie zawiedli mnie tylko »koniarze«, dowiedziawszy się, że chcę pokazać na ekranie sławny różowy 13. Pułk Ułanów Wileńskich, zjechali z całej Polski i w stadninie w Bogusławicach trzystu ludzi siedziało na koniach w pełnym rynsztunku".

„Wajda. Filmy", WAiF, Warszawa 1996, s. 199, 203.

Opis

Wileńszczyzna w przededniu wybuchu II wojny światowej. Barwna panorama wielokulturowego świata II Rzeczypospolitej, w której rozkwita miłość wrażliwego licealisty Witka do pochodzącej z oficerskiego domu Aliny. Liryzm i zmysłowość mieszają się tu z katastrofizmem i poczuciem straty, a w skąpanych sierpniowym słońcem ostatnich dniach pokoju czuje się nastrój nostalgii za światem „lat dziecinnych” Konwickiego (autora powieści) i Wajdy (reżysera). Realizowany w latach 80. XX wieku film odbudowywał pamięć po wymazywanej przez władze komunistyczne wielonarodowej II Rzeczypospolitej, stając się zarazem manifestacyjną ucieczką przed beznadzieją dekady Wojciecha Jaruzelskiego.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Tadeusz Konwicki wg własnej powieści przy współpracy Andrzeja Wajdy
Zdjęcia
Edward Kłosiński
Muzyka
Wojciech Kilar
Producent
Polska, Zespół Filmowy „Perspektywa"
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
24.11.1986
Nagrody
Złota Taśma (nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP), 1986; nagroda jury na festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, 1987

Obsada

Alina
Paulina Młynarska
Witek
Piotr Wawrzyńczak
Zuza
Magdalena Wójcik
Matka Witka
Krystyna Zachwatowicz
Pastor Baum
Tadeusz Łomnicki
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem