Lotna

Polska, 1959, 85 min

„»Lotna« jest jedynym moim filmem, nad którym rozmyślam długie lata, uważając, że powinienem zrobić go jeszcze raz. Ten film, jak mi się wydaje, jest najbardziej moim ze wszystkich moich filmów, ponieważ zawiera wszystkie błędy, jakie kiedykolwiek popełniłem. Myślę, że prawdziwa oryginalność artysty leży w jego błędach, a nie w osiągnięciach. Zalety mam takie same jak inni, umiem to samo, co umieją inni reżyserzy, natomiast moje błędy są głęboko oryginalne, odróżniają mnie od innych reżyserów”.

„Spojrzenie wstecz. O wcześniejszych filmach – w sierpniu 1981, rozmowa z Wandą Wertenstein”, 1981, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 162.

Opis

Pierwszy kolorowy film Andrzeja Wajdy, który opisywał najwcześniejsze zdarzenia z czasów II wojny światowej. Ukazywał tragiczny wymiar bohaterstwa uczestników kampanii wrześniowej, którzy dysponując zapóźnioną technologią, prowadzą nierówną walkę z Niemcami. Gdy w pewnej chwili w oddziale rotmistrza Chodakiewicza pojawia się piękna klacz Lotna, staje się źródłem zazdrości wszystkich żołnierzy, mających ochotę dosiąść pięknego rumaka. Film wzbudził skrajne emocje, a po dziś dzień, choć zachwyca pięknem i dynamiką plastyczną kadru, a także olśniewającymi scenami walk i apokaliptyczną wizją chaosu czasów wojny, budzi niezmienne kontrowersje obrazem szarży polskich kawalerzystów wyposażonych w szable na niemieckie czołgi (co w istocie nigdy się nie wydarzyło).

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda, Wojciech Żukrowski wg własnej noweli
Zdjęcia
Jerzy Lipman
Muzyka
Tadeusz Baird
Producent
Polska, Zespół Filmowy „Kadr”
Kierownik produkcji
Stanisław Adler
Data premiery
27.09.1959

Obsada

Rotmistrz Chodakiewicz
Jerzy Pichelski
Porucznik Witold Wodnicki
Adam Pawlikowski
Podchorąży Jerzy Grabowski
Jerzy Moes
Wachmistrz Latoń
Mieczysław Łoza
Ewa
Bożena Kurowska
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem