Moje notatki z historii

Polska, 1996, 5 odcinków x ok. 45 min

„Nie jestem, jak wiecie, historykiem; ani nawet kimś, kto mógłby się uważać za autora tzw. filmów historycznych. (…) Nie starałem się ewokować minionych epok, nie tworzyłem na ekranie wielkich historycznych postaci, nie opowiadałem o bitwach, o sztabach, o gabinetowych tajemnicach, o wielkiej polityce – o tym wszystkim, co łączy się w naszej wyobraźni z historią. Przeciwnie – opowiadałem zawsze o zwykłych ludziach, o tym, co im się zdarzyło, co się działo między nimi… Tyle tylko że ci zwykli ludzie byli zawsze w historię wpleceni. I historia – czy tego chcieli czy nie – miała wpływ na ich losy, rodziła ich dramaty, ich dylematy, była współuczestnikiem ich klęsk i ich zwycięstw”.

„Wajda mówi o sobie”, oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991, s. 176.

Opis

W tym pięcioodcinkowym serialu Andrzej Wajda opowiada o historii ostatnich 200 lat, którą przedstawiał w swoich filmach – od Dantona po Człowieka z żelaza. Poszczególne odcinki noszą tytuły: Jeszcze nie zginęła, Między wojnami, Życie na niby, Wiedzieliśmy, czego od nas chcą oraz Oni budowali nasze szczęście.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda
Zdjęcia
Zbigniew Wichłacz
Montaż
Katarzyna Rudnik-Glińska
Produkcja
Canal+ Polska
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem