© Kadr z filmu / H.I.T., Say-To Workshop, TV Tokyo, Heritage Films

Nastazja

Japonia, Polska, 1994, 100 min

„Od czasu kiedy pierwszy raz zobaczyłem Tamasaburō Bandō w roli Damy Kameliowej w Kioto, chodził za mną pomysł, by spróbować zrobić taki dziwny spektakl, w którym dwie role, mężczyzny i kobiety, gra jeden aktor. I muszę powiedzieć, że nie ma takiego drugiego aktora na świecie. To przedstawienie jest zrobione z myślą o nim i tylko dla niego. Kiedy zrobiliśmy to przedstawienie i graliśmy je najpierw w Tokio, a potem w Osace, zaczęliśmy myśleć o tym, żeby utrwalić to przedstawienie, przenieść je na ekran, żeby został ślad po naszej wspólnej pracy. I tak powstał film, który był zwrócony do japońskiej widowni i głównie pokazywany w Japonii”.

Rozmowa z Makoto Ito, I sekretarzem ambasady Japonii, 1997, za: A. Wajda. „O polityce, o sztuce, o sobie", oprac. M. Malatyńska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2000, s. 123.

Opis

Filmowa wersja wystawionego w Japonii spektaklu na podstawie ostatniego rozdziału powieści Idiota Fiodora Dostojewskiego, w którym Lew Myszkin i Parfien Rogożyn spędzają noc nad ciałem zamordowanej przez Rogożyna Nastazji Filipownej. W podwójnej roli Myszkina i Nastazji wystąpił Tamasaburō Bandō, znakomity aktor japońskiego teatru kabuki, grający tam wyłącznie role kobiece.

Film został nakręcony w Warszawie.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda i Maciej Karpiński na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego "Idiota"
Zdjęcia
Paweł Edelman
Scenografia
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Kostiumy
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Producent
Japonia, Polska, H.I.T., Say-To Workshop, TV Tokyo, Heritage Films
Data premiery
29.11.1994

Obsada

Książę Myszkin, Nastazja Filipowna
Tamasaburō Bandō
Rogożyn
Toshiyuki Nagashima
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem