© Kadr z filmu / Heritage Films

Pan Tadeusz

Polska, 1999, 147 min

„Rzadko pamiętamy o tym, że »Pan Tadeusz« zawiera nie tylko ironiczny, ale bardzo złośliwy obraz naszej narodowej natury. Obraz Polaków, którzy najpierw coś robią, a dopiero potem myślą. »Pan Tadeusz« to bezprawie szlacheckiej wolności pokazane przez Mickiewicza w bardzo ironiczny sposób. To zwycięstwo, które jest równocześnie klęską. Czyż i my nie byliśmy świadkami podobnych wydarzeń w ostatnim pięćdziesięcioleciu naszej historii? To przecież znakomita fabuła, która da się ciekawie opowiedzieć w filmie. Ci Polacy są głupkowaci – akurat tacy jak my. Ale co dzieje się w tym kraju, gdzie nie sposób stworzyć żadnej trwałej koalicji politycznej? Opowiedzenie tej historii na ekranie może nas zatem doprowadzić do ciekawego filmu, można powiedzieć – na czasie!”

„Dlaczego filmuję »Pana Tadeusza«”, 1998, za: A. Wajda. „O polityce, o sztuce, o sobie”, oprac. M. Malatyńska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2000, s. 247.

Opis

W tej adaptacji epopei narodowej Adama Mickiewicza reżyser wydobył na pierwszy plan atrakcyjne dla współczesnego widza wątki miłosne i sensacyjne, nie modyfikując przy tym oryginalnego języka poematu. Dzięki temu aktorzy mogli wykazać się umiejętnością naturalnego mówienia trzynastozgłoskowcem, a Andrzej Wajda pozostał wierny duchowi literackiego pierwowzoru. Całość filmu dopełnia muzyka Wojciecha Kilara – jego polonez stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich kompozycji filmowych.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda, Piotr Wereśniak, Jan Nowina Zarzycki wg poematu Adama Mickiewicza
Zdjęcia
Paweł Edelman
Muzyka
Wojciech Kilar
Scenografia
Allan Starski
Kostiumy
Magdalena Tesławska-Biernawska, Małgorzata Stefaniak
Producent
Polska, Heritage Films
Kierownik produkcji
Michał Szczerbic
Data premiery
22.10.1999
Nagrody
Orły (Polska Nagroda Filmowa) za najlepsze zdjęcia, najlepszą scenografię, najlepszą muzykę, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż i najlepszą główną rolę kobiecą (Grażyna Szapołowska), 2000; Złota Kaczka magazynu „Film” za najlepszą muzykę, 2000; Złota Taśma (nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP), 2000
Prapremiera
18.10.1999 w Teatrze Narodowym

Obsada

Jacek Soplica (ksiądz Robak)
Bogusław Linda
Gerwazy
Daniel Olbrychski
Telimena
Grażyna Szapołowska
Tadeusz Soplica
Michał Żebrowski
Sędzia
Andrzej Seweryn
Zosia
Alicja Bachleda-Curuś
Poeta
Krzysztof Kolberger
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem