© Renata Pajchel / arch. Piotr Górkiewicz / Filmoteka Narodowa

Pierścionek z orłem w koronie

Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, 1992, 105 min

„Napadają mnie wątpliwości na ile ten »Pierścionek« może być filmem dla polskiego widza (bo w końcu na niego się tylko skazuję). Dziś w Polsce trzeba znów ukazywać zwycięskiego ducha, w tym pomieszaniu i zagubieniu. Jeśli Amerykanie potrzebują mitu JFK – to i nasza publiczność tym bardziej zechce zobaczyć zamiast nagiej prawdy coś przyzwoitego”.

Notatnik Andrzeja Wajdy z okresu realizacji, 2.01.1992 (94/13), Archiwum Andrzeja Wajdy.

Opis

Film jest adaptacją powieści Aleksandra Ścibora-Rylskiego Pierścionek z końskiego włosia, napisanej w połowie lat 60., ale wydanej dopiero w 1991 roku, już po śmierci autora. Jej niecenzuralność w czasach PRL – nawiązanie do „procesu szesnastu” i generała Okulickiego – po roku 1989 była okazją dla Andrzeja Wajdy do opowiedzenia o przełomie roku 1945 pełnym głosem, niekrępowanym cenzurą. Klęska Powstania Warszawskiego jest tutaj punktem wyjścia do historii młodych AK-owców, którzy w powojennej rzeczywistości muszą zdecydować, czy pracować w kraju pod nową władzą, czy próbować z nią walczyć w podziemiu.

W dziele tym upatrywać można swoistego pożegnania z Polską Szkołą Filmową. W jednej ze scen Wajda niemal jeden do jednego skopiował legendarny fragment podpalania alkoholu w kieliszkach z Popiołu i diamentu.

Film dostępny na TVP.VOD

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda, Maciej Karpiński, Andrzej Kotkowski wg powieści Aleksandra Ścibor-Rylskiego "Pierścionek z końskiego włosia"
Zdjęcia
Dariusz Kuc
Muzyka
Zbigniew Górny
Producent
Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Studio Filmowe „Perspektywa”, Heritage Films, Regina Ziegler Filmproduktion, Cine Electra, Erato Films
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
15.02.1993
Premiera na FPFF w Gdyni
21.11.1992

Obsada

Marcin / Andrzej w scenie cytatu z „Popiołu i diamentu”
Rafał Królikowski
Kosior, porucznik UB
Cezary Pazura
Major Steinert
Piotr Bajor
Tadeusz Śliwa „Tatar”, sekretarz powiatowy PPR
Mirosław Baka
Janina
Adrianna Biedrzyńska
Wiśka
Agnieszka Wagner
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem