Piłat i inni

RFN, 1971, 94 min

„Realizacja »Piłata« była dla nas, dla całej polskiej ekipy, bardzo interesującym przeżyciem z punktu widzenia, nazwijmy to, psychologicznego. (…) Było w tym coś osobliwego, co wszyscy odczuwaliśmy: polska ekipa na zamówienie II programu telewizji zachodnioniemieckiej kręciła film na ruinach Tysiącletniej Rzeszy. Wybrałem Norymbergę, bo wydawało mi się, że jest coś przejmującego w tym, że wykorzystujemy dla naszych celów stadion, gdzie przemawiał Hitler, tę zdumiewającą budowlę, która nigdy nie została dokończona. Stoi dziś w półruinie, a ci, którzy mieli być wyniszczeni po to, żeby te budowle zapanowały nad światem, zjawiają się tam, aby to ośmieszyć, ukazać ich bezsens".

„Wariacje na znany temat, rozmowa z Wandą Wertenstein", 1975, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 80, 82-84.

Opis

Wajda wybrał z powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata rozdziały rozgrywające się w czasie życia Jezusa. Związał te sceny ze współczesnym ruchem hipisów, w którym dostrzegł ikonografię chrześcijańską. Ta zrealizowana dla niemieckiej telewizji produkcja odznacza się wyjątkowym nowatorstwem narracyjnym i bogactwem symboliki, pokazując wydarzenia towarzyszące skazaniu na śmierć Chrystusa w pejzażu Niemiec Zachodnich i ruin Trzeciej Rzeszy.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata"
Zdjęcia
Igor Luther
Muzyka
Jan Sebastian Bach
Producent
RFN, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)
Kierownik produkcji
Klaus-Michael Kühn
Data premiery
29.03.1972
Nagrody
BAMBI za reżyserię filmu telewizyjnego
Premiera w Polsce
styczeń 1975

Obsada

Jeszua Ha-Nocri
Wojciech Pszoniak
Piłat z Pontu
Jan Kreczmar
Mateusz Lewita
Daniel Olbrychski
Juda z Kiriatu
Jerzy Zelnik
Afraniusz
Andrzej Łapicki
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem