Pogoda domu niechaj będzie z Tobą… Jarosław Iwaszkiewicz

Polska, 1979, 19 min

„Ten film zmontowała pani Halina Prugarowa z materiałów, które nakręciliśmy przed rozpoczęciem »Panien z Wilka«. Jarosław Iwaszkiewicz pojechał z nami do domu w Byszewach, gdzie dzieje się akcja noweli, i tam nam o niej opowiada. Sfilmowaliśmy to w przekonaniu, że ten materiał wkleimy do filmu. Potem okazało się, że jest to niemożliwe, bo te dwa filmy nie łączą się ze sobą w sposób naturalny. I wówczas pomyśleliśmy, że trzeba zrobić niedługi, półgodzinny film, w którym głównym elementem byłoby to, co Iwaszkiewicz opowiada o »Pannach z Wilka«, natomiast »Panny z Wilka« powinny się w nim pojawić tylko w strzępach. Wmontowaliśmy tu sceny, które nie weszły do filmu i wśród nich również rozmowę wuja i ciotki na temat śmierci Feli. Oni mówią, że umarła na hiszpankę, Kazia, że to było przeziębienie… i gdzieś w domu żyje mit tego wydarzenia”.

„Dlaczego »Panny z Wilka?«, rozmowa z Wandą Wertenstein", 1979, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 133.

Opis

Przed rozpoczęciem planu zdjęciowego Panien z Wilka Andrzej Wajda sfilmował Jarosława Iwaszkiewicza w dworku w Byszewach – zrujnowanym w czasach PRL-u – gdzie w młodości pisarz przebywał jako korepetytor pięciu braci. Wypowiadane do kamery wspomnienia autora miały pierwotnie stanowić część filmu fabularnego, ostatecznie jednak Wajda zdecydował się na realizację tej opowieści jako niezależnego filmu dokumentalnego.

Film Pogoda domu niechaj będzie z Tobą pozostał zatem swoistym apendyksem do intymnego arcydzieła Wajdy, a zaczerpnięty z wiersza Iwaszkiewicza tytuł podkreśla refleksyjną perspektywę człowieka w podeszłym wieku – obecną również w Pannach z Wilka.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Halina Prugar
Zdjęcia
Edward Kłosiński
Producent
Polska, Zespół Filmowy „X"
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem