© Fot. Ryszard Golc / Filmoteka Narodowa

Pokolenie

Polska, 1954, 83 min

„»Pokolenie« ma dla mnie urok młodości, był to zresztą całkowicie film młodych. Prawie wszyscy debiutowaliśmy dopiero. (…) Lubię ten film za jego wizualność, za jego wyrazistość i zmysłowość. (…) Bohaterowie »Pokolenia« to młodzi, prości chłopcy, którzy stają wobec zadań, które ich przerastają. Ambicją naszą było przeciwstawienie się poglądowi wyrażanemu w wielu filmach, że młodzież z pieśnią na ustach, z pełną świadomością w sercach oddawała życie za ojczyznę. Młodzież, jeżeli nie jest zakłamana, staje się bohaterska dopiero wówczas, gdy życie tego od niej zażąda, gdy pojawi się konieczność walki”.

„Przenoszenie pojęć na płótno ekranu, rozmowa ze Stanisławem Janickim”, 1962, za: „Wajda mówi o sobie”, oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 33.

Opis

Pełnometrażowy debiut Andrzeja Wajdy, choć scenariuszowo wpisywał się jeszcze w socrealistyczne modele produkcji o żołnierzach Gwardii Ludowej, dojrzewaniu ideowym i heroizmie młodych lewicowych bojowników,  znamionował już rychłą rewolucję Szkoły Polskiej. Wajda nasączył film wyrazistymi portretami młodych straceńców, chcących bardziej kochać i żyć, niż poświęcać się dla ojczyzny. Wprowadził też przejmujący portret zaszczutego przez własny strach i wyrzuty sumienia Żyda – Jasia Krone. A przede wszystkim, z pomocą współpracowników, stworzył olśniewającą oprawę wizualną filmu, która symboliką i ekspresją wyrazu rozbijała konwencje socrealizmu.

Andrzej Wajda:

„Nie myślałem, że robię film na dziesięciolecie Polski Ludowej, chciałem robić kino! Myśmy się odwoływali do włoskiego neorealizmu, to kino było nam bliskie. Pokazywało biednych ludzi, takich jakimi byliśmy w czasie wojny, zepchnięci całkowicie na margines przez Niemców jako robotnicy. Szare niebo, biedne dzielnice, wszystko to, dobrze znane, było też w powieści Bohdana Czeszki Pokolenie. Ale, co jest ważne, były też tam sceny, które dawały nam szansę rozwinięcia się. Co prawda film nazywał się Pokolenie i mówił o pokoleniu politycznym, ale tym pokoleniem byliśmy także my, ci, którzy ten film robili. Przecież to byli sami debiutanci: ja jako reżyser, drugi reżyser i asystent Kazimierz Kutz, tak samo Jerzy Lipman robił zdjęcia pierwszy raz, kierownik produkcji był debiutantem i niektórych aktorów mieliśmy też takich, którzy po raz pierwszy występowali na ekranie. To było pokolenie, które wchodzi do kina! To byliśmy my, wtedy!

Wiedzieliśmy, że istnieje jakieś kino na świecie, i zwracaliśmy się do kina zachodniego, pełnego energii, myśmy byli też energiczni i to nie było bez znaczenia. Kino podlegało jednak cenzurze. Cenzura kontrolowała przede wszystkim słowa. W związku z tym w dialogach nie mogliśmy wiele przekazać, praktycznie nie mogliśmy nic. Natomiast mogliśmy stworzyć obrazy, a kino to jest właśnie sztuka obrazu, mogliśmy się obrazami porozumieć z widownią.

My uratowaliśmy życie i byliśmy w tych pierwszych filmach głosem naszych zmarłych, lepszych, bo zginęli w tej strasznej wojnie, w tej strasznej zawierusze, która spowodowała, że utraciliśmy tylu wspaniałych ludzi, bo byli odważniejsi, lepsi od nas i na nas spadł obowiązek, aby o nich opowiedzieć. To był nasz temat, którego inni nie mieli, i mieliśmy obrazowe kino. Wydaje mi się, że to spowodowało, że mogliśmy się otworzyć na świat.

W powieści była scena, gdy nasi bohaterowie pewnego dnia kradną samochód, niewielką ciężarówkę, i udają się na pustą zupełnie ulicę. Na tej ulicy otwierają właz i z tego włazu wychodzą, kto? Bojownicy z getta, których oni ratują i wywożą za miasto, bo w getcie powstanie już wymiera, kończy się i to są ostatni, którzy ocaleli. Dalszy ciąg tej sceny pokazuje kino, jakie chcielibyśmy zobaczyć, mianowicie kino akcji. No, ale jest ono w naszym przypadku o wiele bardziej pomysłowe, o wiele bardziej ekspresyjne, o wiele bardziej obrazowe, o wiele bardziej przemawiające do widza właśnie jako kino.

Inna scena pokazuje wielkie nadzieje naszego pokolenia filmowców, czyli jak ma wyglądać film, jak mają wyglądać obrazy, jak ma wyglądać gwałtowność, jak ma wyglądać wojna w naszej interpretacji. Bohaterem tej sceny jest Jasio Krone, kilka dni wcześniej odwiedza go przyjaciel, który uciekł z getta i próbuje się skryć po aryjskiej stronie, i Jasio Krone mówi do niego kilkakrotnie: „Co ja mogę? Co ja mogę?”.

Okrągła klatka schodowa, gdzie odbywa się zakończona samobójstwem ucieczka Jasia Krone, zwróciła uwagę Lindsaya Andersona, który stawiał wtedy pierwsze kroki. Anderson znalazł w Londynie kartkę pocztową z podobną klatką schodową i napisał do mnie wzruszający list, że ta scena stoi mu ciągle przed oczami, że o niej ciągle pamięta. Dla mnie to też była scena, od której praktycznie zaczęło się moje kino”.

„Zeszyty Literackie”, nr 136.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Bohdan Czeszko wg własnej powieści
Zdjęcia
Jerzy Lipman
Muzyka
Andrzej Markowski
Producent
Polska, Wytwórnia Filmów Fabularnych
Kierownik produkcji
Ignacy Taub
Data premiery
26.01.1955
Nagrody
Nagroda Państwowa III stopnia, 1955; nagroda za debiut XXX-lecia w Łagowie, 1974

Obsada

Stach
Tadeusz Łomnicki
Dorota
Urszula Modrzyńska
Jasio Krone
Tadeusz Janczar
Mundek
Roman Polański
Grzesio
Ludwik Benoit
Kostek
Zbigniew Cybulski
Sekuła
Janusz Paluszkiewicz
Jacek
Ryszard Kotas
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem