© Kadr z filmu / Akson Studio

Powidoki

Polska, 2016, 98 min

„W pracy nad filmem są tylko dwa momenty natchnienia: wybór tematu i obsady. Racjonalnie tego nie wytłumaczę, po prostu zobaczyłem Lindę »oczami duszy« w tej roli [śmiech]. Uważałem, że tylko on może oddać tę bardzo trudną sytuację Strzemińskiego, w której wszystko jest przeciwko niemu. Film jest skonstruowany w ten sposób, że widz ogląda kolejne klęski bohatera. Nie lubimy takich filmów, więc tę rolę trzeba zagrać wyjątkowo, tak żeby widz chciał to oglądać. I Bogusław Linda to potrafi. Mam wrażenie, że zrobił wszystko, co było możliwe, żeby maksymalnie uczłowieczyć tę postać. I liczę na to, że właśnie dzięki temu widownia będzie mogła nawiązać kontakt z tamtą rzeczywistością”.

Andrzej Wajda

„Moje powidoki, rozmowa z Aleksandrą Zagańczyk", „Pleograf. Kwartalnik Akademii Polskiego Filmu" 2016, nr 1.

Opis

Ostatni film Andrzeja Wajdy i jego powrót do Łodzi z czasów, gdy studiował w Szkole Filmowej. Opowieść o wybitnym malarzu awangardowym Władysławie Strzemińskim, kalekim artyście, założycielu Muzeum Sztuki w Łodzi, który po 1949 roku stał się ofiarą nagonki władz komunistycznych, próbujących przymusić go do tworzenia w duchu socrealizmu. Najbardziej jednoznaczna w Powidokach jest wizja konfrontacji jednostki walczącej z systemem, ale w kilku niezapomnianych scenach (z portretem Stalina zasłaniającym okno czy magazynem manekinów na czele) ujawnia się typowa dla Wajdy zdolność do nasycania obrazów ekspresyjną symboliką. Film także dowiódł ścisłej więzi reżysera z doświadczonymi przez wojnę generacjami artystów plastyków i malarzy (nie tylko Strzemińskim, ale też Andrzejem Wróblewskim), którym reżyser złożył w Powidokach hołd.

Film dostępny na TVP.VOD

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Mularczyk wg pomysłu Andrzeja Wajdy
Zdjęcia
Paweł Edelman
Muzyka
Andrzej Panufnik
Scenografia
Marek Warszewski
Kostiumy
Katarzyna Lewińska
Producent
Polska, Akson Studio
Kierownik produkcji
Paweł Gabryś
Data premiery
10.09.2016
Nagrody
nagroda pozaregulaminowa jury na FPFF w Gdyni, 2016; nagroda dla najlepszego filmu na Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto, 2017
Premiera w Polsce
13.01.2017

Obsada

Władysław Strzemiński
Bogusław Linda
Hania
Zofia Wichłacz
Nika Strzemińska
Bronisława Zamachowska
Personalny
Andrzej Konopka
Julian Przyboś
Krzysztof Pieczyński
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem