© Kadr z filmu / Zespół Filmowy Kamera

Przekładaniec

Polska, 1968, 35 min

„»Przekładaniec« przeszedł z sukcesem przez wiele telewizji w Europie. Niestety zbyt późno zorientowałem się, że dzięki wspaniałej kreacji Kobieli po niewielkich uzupełnieniach mógł to być pełnometrażowy film dla kin, tematem wyprzedzający to, co dziś tak często widzimy na ekranach”.

„Wajda. Filmy”, WAiF, Warszawa 1996, s. 171-177.

Opis

Fantastyczno-naukowa, średniometrażowa historia kierowcy rajdowego, któremu po kolejnych wypadkach przeszczepiane są narządy innych ludzi. Reżyser w lekki sposób rozważa bioetyczne implikacje transplantologii, stopniowo podając w wątpliwość kwestię tożsamości głównego bohatera. Ta adaptacja opowiadania Stanisława Lema uważana była przez pisarza za najlepszą próbę przeniesienia jego prozy na ekran. W telewizyjnym sukcesie Przekładańca pomogła brawurowa kreacja Bogumiła Kobieli.

Film dostępny na TVP.VOD

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Stanisław Lem wg własnej humoreski "Czy pan istnieje, mister Jones?"
Zdjęcia
Wiesław Zdort
Muzyka
Andrzej Markowski
Producent
Polska, Zespół Realizatorów Filmowych „Kamera"
Data premiery
17.08.1968
Nagrody
Złoty Ekran – nagroda tygodnika „Ekran” za rok 1968; nagroda przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji dla Andrzeja Wajdy i Stanisława Lema, 1968; medal specjalny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych i Grozy w Sitges, 1970

Obsada

Ryszard Fox, kierowca rajdowy
Bogumił Kobiela
Adwokat
Ryszard Filipski
Bratowa Ryszarda
Anna Prucnal
Doktor Burton
Jerzy Zelnik
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem