Solidarność, Solidarność

Polska, 2005, 113 min

„Lech Wałęsą był w tamtych czasach nie tylko naszym przywódcą, był też naszą nadzieją. Wiedziałem, że oglądał moje filmy, a jego przypadkowa i chaotyczna edukacja stanowiła efekt starań wielu polskich intelektualistów. Lechu był więc naszym głosem, a my czuliśmy się trochę jak Pigmalion, podziwiający własny twór. Dlatego pewnie tak się później zawiedliśmy, kiedy nasza Galatea zaczęła mówić własnym głosem. Gdyby polska inteligencja, jak życzy sobie tego dzisiejsza skrajna prawica, odmówiła po 1945 roku współpracy, Wałęsa byłby półanalfabetą, a nami rządziłby dziś Łukaszenka”.

A. Wajda, „Podwójne spojrzenie”, Prószyński i S-ka, Warszawa 1998, s. 272.

Opis

Film nowelowy zrealizowany z okazji 25. rocznicy powstania Solidarności. 13 etiud zostało wyreżyserowanych przez wybitnych polskich twórców, m.in. Feliksa Falka, Krzysztofa Zanussiego, Juliusza Machulskiego i Małgorzatę Szumowską. Nowela Andrzeja Wajdy to zapis spotkania z Jerzym Radziwiłowiczem, Krystyną Jandą i Lechem Wałęsą, w którym zastanawiają się, o czym mogłaby być kontynuacja nagrodzonego Złotą Palmą filmu Człowiek z żelaza.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda
Produkcja
Akson Studio, Apple Film Production
Data premiery
08.08.2005
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem