Tatarak

Polska, 2009, 85 min

„Mam pewność, że to jest dziwny film. Bardzo dzisiejszy, ta mieszanina filmu i życia realnego aktorki (Janda), którą widzimy na ekranie, jest inna, oryginalna, przypadkowa. Rzecz jasna, zawdzięczam to Krystynie i jej odwadze przed kamerą, ale też talentowi literackiemu, gdyż mówi tekst nauczony, ale tak jak przed 50 laty pozwoliłem Cybulskiemu być sobą, tak i tym razem wziąłem na siebie cierpienie Krystyny”.

Szkicownik Andrzeja Wajdy z okresu realizacji, 25.12.2008 (97/105), Archiwum Andrzeja Wajdy.

Opis

Film rozgrywa się na kilku poziomach fabularnych: losów Marty i podkochującego się w niej nastolatka, kręconego o niej filmu, na planie którego pojawia się sam reżyser, oraz rzeczywistych przeżyć i doświadczeń grającej ją aktorki Krystyny Jandy. W tym dziele łączą się adaptacje dwóch opowiadań: Jarosława Iwaszkiewicza, Sándora Máraia, i wstrząsającej relacji Krystyny Jandy. Andrzej Wajda powraca tym filmem do związków Erosa i Tanatosa, skupiając się na różnych wymiarach śmierci i koncentrując się na niej jako nieodłącznej części ludzkiego losu.

 

Film dostępny na TVP.VOD

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Scenariusz Andrzeja Wajdy na motywach opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza "Tatarak", zwierzenia Krystyny Jandy oraz opowiadania Sándora Máraia "Nagłe wezwanie"
Zdjęcia
Paweł Edelman
Muzyka
Paweł Mykietyn
Scenografia
Magdalena Dipont
Kostiumy
Magdalena Biedrzycka
Producent
Polska, Akson Studio
Kierownik produkcji
Ewa Brodzka
Data premiery
13.02.2009
Nagrody
Nagroda im. Alfreda Bauera na MFF w Berlinie, 2009; Złota Kaczka magazynu „Film” za najlepsze zdjęcia, 2009; Prix FIPRESCI Europejskiej Akademii Filmowej, 2009
Premiera w Polsce
24.04.2009

Obsada

Pani Marta / Aktorka
Krystyna Janda
Boguś K.
Paweł Szajda
Doktor, mąż Marty
Jan Englert
Przyjaciółka
Jadwiga Jankowska-Cieślak
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem