© Kadr z filmu / Zespół Filmowy X

Umarła klasa. Seans T. Kantora

Polska, 1976, 72 min

„Otóż zdarzyło się, że po dwudziestu dwóch latach samodzielnej pracy zostałem na jeden dzień asystentem Tadeusza Kantora. Stało się to nagle, w Krakowie, podczas zdjęć do filmu »Człowiek z marmuru«. Obejrzałem spektakl Kantora »Umarła klasa« i natychmiast zapragnąłem utrwalić to zdumiewające widowisko na taśmie filmowej. Kantor się zgodził. Pomyślałem, że warto, by dwie lub trzy sceny zostały przeniesione w plener. Sądziłem, że wpuści to do filmu trochę powietrza, ale przede wszystkim chciałem zobaczyć, jak Tadeusz Kantor inscenizuje kino! Nie zawiodłem się. Trzy sceny plenerowe miały być zrobione jednego dnia: rano w pełnym słońcu, o zmierzchu i w nocy. Dla scen wieczorno-nocnych wybrałem wcześniej rynek w zrujnowanej, dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz”.

A. Wajda, „Byłem asystentem Tadeusza Kantora”, w: tegoż, „Podwójne spojrzenie”, Prószyński i S-ka, Warszawa 1998, s. 63.

Opis

Krótka przerwa w zdjęciach do Człowieka z marmuru została wykorzystana przez Wajdę do utrwalenia na taśmie pierwszej wersji legendarnego spektaklu Tadeusza Kantora z teatru Cricot 2. Uzupełniona o dwie sceny plenerowe (na kopcu Kościuszki i placu Nowym w Krakowie) rejestracja przedstawienia stanowi filmowy zapis arcydzieła Kantora, przekraczając zarazem granice między kinem a teatrem. Jest kolejnym dziełem w filmografii Wajdy dotyczącym zagłady przedwojennego świata wielokulturowej Polski.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda
Zdjęcia
Edward Kłosiński, Janusz Kaliciński
Producent
Polska, Zespół Filmowy „X"
Data premiery
11.02.1976

Obsada

We własnej osobie
Tadeusz Kantor
We własnej osobie
Maria Stangret-Kantor
Zofia Kalińska
Andrzej Wełmiński
Maria Górecka
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem