© Kadr z filmu / Akson Studio

Wałęsa. Człowiek z nadziei

Polska, 2013, 127 min

„Polacy zazwyczaj dążą do konfliktu, który przeważnie kończy się nieudaną zbrojną demonstracją. Po czym wszystko zostaje tak, jak było. Albo sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza. Tymczasem Wałęsa od początku miał silne poczucie, że trzeba z władzą rozmawiać, że nic nie załatwimy na siłę, bo nie mamy armat. I konsekwentnie, do samego końca, w to wierzył. Nawet wówczas, gdy władza komunistyczna już słabła i niektórzy chcieli jej pomóc w odejściu. I wyszło na jego: to przecież negocjacje doprowadziły do Okrągłego Stołu, który z kolei zadecydował o wyborach, te zaś wygraliśmy".

„Wajda o Wałęsie: Nowy Wołodyjowski, rozmowa z Małgorzatą Sadowską i Rafałem Kalukinem", „Newsweek” 2013.

Opis

Ostatnia część trylogii (Człowiek z marmuru i Człowiek z żelaza) to biografia Lecha Wałęsy, opisująca jego losy od grudnia 1970 roku, przez wydarzenia sierpniowe, aż po wystąpienie Wałęsy w amerykańskim Kongresie w 1989 roku. Wajda uważał realizację tego filmu za moralny obowiązek i potrzebę przywrócenia Wałęsie dobrego imienia, które zostało naruszone przez bezpodstawne oskarżenia o współpracę Wałęsy z SB. Razem z Człowiekiem z marmuru i Człowiekiem z żelaza film stanowił jasne przesłanie Wajdy, że drogą krwawej rewolucji nie zdołamy osiągnąć sukcesu w walce o wolność.

 

Film dostępny na TVP.VOD

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Janusz Głowacki
Zdjęcia
Paweł Edelman
Muzyka
Paweł Mykietyn
Scenografia
Magdalena Dipont
Kostiumy
Magdalena Biedrzycka
Producent
Polska, Akson Studio
Kierownik produkcji
Paweł Gabryś
Data premiery
05.09.2013
Nagrody
Srebrny Hugo dla Roberta Więckiewicza oraz nagroda publiczności na MFF w Chicago, 2013
Premiera w Polsce
04.10.2013

Obsada

Lech Wałęsa
Robert Więckiewicz
Danuta Wałęsowa
Agnieszka Grochowska
Oriana Fallaci
Maria Rosaria Omaggio
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem