© Renata Pajchel / arch. Piotr Górkiewicz / Filmoteka Narodowa

Wszystko na sprzedaż

Polska, 1968, 94 min

„Tytuł »Wszystko na sprzedaż« miałem też już wcześniej, ale niezbyt dokładnie wiedziałem, co z nim zrobić. Zafascynował mnie kiedyś w Indiach widok biedaka stojącego przy autostradzie; przed nim na rozłożonym kawałku szmaty czy ubrania leżało kilka gwoździ, jakaś podeszwa… Wstrząsający obraz człowieka, który sprzedaje wszystko, co ma, a że ma tak mało, to wina losu. Pomyślałem wtedy, że chciałbym – gdy będę już żegnał się z kinem – zrobić taki film: oto sprzedaję wszystko, co mi się przez te lata uzbierało, jestem człowiekiem w łachmanach i ogłaszam wyprzedaż.

A potem zginął Zbyszek. Pomyślałem o filmie o człowieku, którego już nie ma. Bo od samego początku zdawałem sobie sprawę, że zrealizowanie filmu biograficznego o aktorze jest absolutnie niemożliwe. Istotą aktora jest przecież jego osobowość i żadna osobowość innego aktora jej nie zastąpi. Byłoby to opowiadanie o kimś zupełnie innym. Kto może zagrać Jamesa Deana? Kto może zagrać Zbyszka Cybulskiego?"

„Wyprzedaż z pełną odpowiedzialnością, rozmowa ze Stanisławem Janickim", 1969, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 54-55, 60.

Opis

Autotematyczna opowieść o utracie przyjaciela i wielkiego aktora. W tym bardzo osobistym filmie, do którego Andrzej Wajda po raz pierwszy samodzielnie napisał scenariusz, reżyser snuje refleksję nad fenomenem Zbigniewa Cybulskiego, portretuje rodzime środowisko filmowe oraz – jedyny raz w tak bezpośredni sposób – mówi o samym sobie. W alter ego Wajdy wcielił się Andrzej Łapicki, a pozostali aktorzy nasycają swoje postaci własnymi doświadczeniami i cechami charakterów. Dzięki temu Wszystko na sprzedaż staje się intymną odpowiedzią na słowa, które o Wajdzie miał powiedzieć niedługo przed śmiercią Zbigniew Cybulski: „Powiedzcie mu, że jeszcze za mną zatęskni”.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda
Zdjęcia
Witold Sobociński
Muzyka
Andrzej Korzyński
Producent
Polska, Zespół Realizatorów Filmowych „Kamera"
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
28.01.1969
Nagrody
Syrenka Warszawska Klubu Krytyki Filmowej SDP na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, 1969

Obsada

Andrzej
Andrzej Łapicki
Ela
Elżbieta Czyżewska
Beata
Beata Tyszkiewicz
Daniel
Daniel Olbrychski
Mała
Małgorzata Potocka
Bobek
Bogumił Popiela
Witek
Witold Holtz
Kostek
Andrzej Kostenko
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem