© Kadr z filmu / Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi

Zły chłopiec

Polska, 1951, 6 min

„Latem 1949 roku porzuciłem krakowską ASP, ale to, czego się nauczyłem o sztuce, jej właśnie zawdzięczam. Niezależnie od wszystkich konfliktów tu się mówiło o sztuce, tu się myślało jej kategoriami. Szkoła Filmowa była już tylko szkołą techniczną, uczącą, jak zrobić film i jak odnaleźć się w sytuacji politycznej panującej w kraju. Jest taki czy inny temat do pokazania na ekranie; ale co to wszystko znaczy, dlaczego film ma być sztuką – tego dowiedziałem się wcześniej, malując i dyskutując z przyjaciółmi-artystami z krakowskiej ASP”.

A. Wajda, „Kino i reszta świata", Wydawnictwo Znak, Kraków 2000, s. 67-68.

Opis

Pierwsza ze studenckich etiud Andrzeja Wajdy, zrealizowana na trzecim roku, została oparta na opowiadaniu Antoniego Czechowa. Ukazuje perypetie dwojga zakochanych, którym romantyczne spotkania usilnie psuje tytułowe dziecko, szantażem próbując wyłudzić od nich pieniądze. Młody mężczyzna decyduje się jednak na poproszenie matki ukochanej o rękę córki, dzięki czemu całość, wbrew knowaniom złego chłopca, kończy się szczęśliwym ożenkiem. Ten niemy film, z istotną rolą muzyki, otwiera reżyserską twórczość Wajdy, w której podobnie komediowe próby pojawiały się incydentalnie.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda
Zdjęcia
Zdzisław Parylak
Producent
Polska, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi

Obsada

Jan Łomnicki
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem