© Renata Pajchel / arch. Piotr Górkiewicz / Filmoteka Narodowa

Bez znieczulenia

Polska, 1978, 125 min

„Pomysł scenariusza tego filmu wywodzi się nie od postaci, lecz od pewnej idei; idei pokazania człowieka, na którego spada równocześnie zbyt wiele nieszczęść. Dokonuje się to w wieku przełomowym, w wieku, który daje bohaterowi filmu poczucie siły, pewności siebie. Ale w tym wieku pojawia się też potrzeba wewnętrznego rozliczenia z tego, co się dotychczas zrobiło. Zarysowana została więc sytuacja psychologiczna i moralna, a potem stworzyliśmy bohatera, który mógłby ją ucieleśnić na ekranie. Zawód dziennikarza po prostu bardzo pasował do kogoś, kto wiele podróżuje, a więc ma możliwość odniesienia własnych problemów i doświadczeń do innych warunków życia. To wszystko stanowi jego siłę, która jak się okazuje, jest również jego słabością”.

„Robię filmy, które sam chciałbym zobaczyć, rozmowa z Małgorzatą Dipont", 1979, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 118.

Opis

Przygnębiający obraz polskiej rzeczywistości politycznej i społecznej drugiej połowy lat 70. XX wieku, a zarazem krytyczna diagnoza postaw w czasie opresji ze strony panującego systemu. Nagle opuszczony przez wszystkich człowiek sukcesu, popularny reporter (wzorowany na Ryszardzie Kapuścińskim), któremu rozpada się życie rodzinne i zawodowe, postawiony jest w sytuacji kafkowskiej, tracąc wiarę i sens życia. W pracy zostaje zaszczuty przez młodszego kolegę, a w domu słyszy od żony, że ta składa wniosek o rozwód.

Znakomita interpretacja Zbigniewa Zapasiewicza nadała tej postaci tragizm, ale także pewną niejednoznaczność, sygnalizując jego wcześniejszy współudział w beneficjach systemu, który niewidzialnym mechanizmem dopuszcza do apanaży, by bez zapowiedzi bezwzględnie niszczyć.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda, Agnieszka Holland
Zdjęcia
Edward Kłosiński
Muzyka
Jerzy Derfel, Wojciech Młynarski
Producent
Polska, Zespół Filmowy „X"
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
27.11.1978
Nagrody
Złote Lwy Gdańskie na V FPFF w Gdańsku, 1978; Syrenka Warszawska Klubu Krytyki Filmowej SDP, 1979; nagroda jury ekumenicznego na XXXII MFF w Cannes, 1979

Obsada

Jerzy Michałowski
Zbigniew Zapasiewicz
Ewa Michałowska, żona Jerzego
Ewa Dałkowska
Agata, studentka Jerzego
Krystyna Janda
Broński
Roman Wilhelmi
Wanda Jakowicz, przyjaciółka Ewy
Emilia Krakowska
Redaktor naczelny
Kazimierz Kaczor
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem