© Renata Pajchel / arch. Piotr Górkiewicz / Filmoteka Narodowa

Brzezina

Polska, 1970, 99 min

„[Reżyserowałem] bezpośrednio z tej książki, nie mając żadnego scenariusza, bo nie był mi do niczego potrzebny. Wystarczyło mi sięgnąć do książki, otworzyć na odpowiedniej stronie, przeczytać odpowiednią scenę i zastanowić się, dlaczego ta scena została napisana, a jeżeli jakichś scen brak albo zostały zastąpione opisem, to jakie wydarzenia w tym czasie mogły mieć miejsce. Wszystkie introspekcje na przykład, które trudno było sfilmować, pojawiają się w filmie jako wniosek z sąsiadujących ze sobą scen. Bohaterowie, zachowując się w jednej scenie tak, w drugiej inaczej, stwarzają wrażenie, że między tymi scenami coś się wydarzyło, coś, co nie zostało pokazane na ekranie, ale co do świadomości widza dociera przez rozwój postaci i samego opowiadania”.

A. Wajda, „O filmowaniu prozy Iwaszkiewicza", 1979, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 229.

Opis

Chory na gruźlicę Stanisław przybywa do domu starszego brata, Bolesława. Ich spotkanie naznacza śmierć. Staś, choć umierający, pragnie w ostatniej fazie życia cieszyć się każdą chwilą. Jego brat, choć fizycznie zdrowy, pogrąża się w coraz głębszej żałobie po stracie żony.

W zmysłowo piękniej adaptacji opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza związki Erosa i Tanatosa wyznaczają sens ludzkiego życia. Egzystencjalne doświadczenia znajdują wizualną oprawę zarówno dzięki wykorzystaniu motywu przyrody, jak i nawiązaniom do malarstwa Jacka Malczewskiego.

Film dostępny na stronie: WFDiF

Zobacz materiał z realizacji: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza
Zdjęcia
Zygmunt Samosiuk
Muzyka
Andrzej Korzyński
Producent
Zespół Filmowy „Tor”
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
10.11.1970
Nagrody
Gran Premio Perla TV na Międzynarodowych Targach Filmu Dokumentalnego i Telewizyjnego w Mediolanie, 1970; nagrody za reżyserię oraz pierwszoplanową rolę męską dla Daniela Olbrychskiego na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, 1971; Złoty Medal za reżyserię i nagroda aktorska dla Daniela Olbrychskiego na VII MFF w Moskwie, 1971; nagroda Fińskiego Stowarzyszenia Filmowców Filmaur, 1973; Złota Pieczęć na VII MFF Cineteca Italiana w Mediolanie, 1975

Obsada

Bolesław
Daniel Olbrychski
Stanisław, brat Bolesława
Olgierd Łukaszewicz
Malina
Emilia Krakowska
Michał
Marek Perepeczko
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem