© Renata Pajchel / arch. Piotr Górkiewicz / Filmoteka Narodowa

Człowiek z marmuru

Polska, 1976, 156 min

„»Człowiek z marmuru«, film być może niedoskonały, przedstawia dwie sprawy w polskim kinie przedtem nieznane. Pokazał bohatera robotnika, murarza; powstał portret bez inteligenckiego sentymentalizmu i paternalizmu. Birkut pojawił się jako człowiek w pełni świadomy swej tożsamości, świadomy własnego losu, który sam kształtuje. A druga sprawa to kontynuacja ciągłości dziejów Polski. Polska nie zaczęła się wczoraj ani dziś, jej rzeczywistość ukształtowana po drugiej wojnie światowej przechodziła przez różne etapy, zakręty, trudności. Film otworzył ten temat, zaczęto o nim mówić, różnie go interpretować. Bo »Człowiek z marmuru« nie pretenduje do tego, by być jedyną interpretacją lat pięćdziesiątych”.

„Robię filmy, które sam chciałbym zobaczyć, rozmowa z Małgorzatą Dipont", 1979, za: „Wajda mówi o sobie", oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 117.

Opis

W Człowieku z marmuru poznajemy Agnieszkę, młodą i hardą reżyserkę filmową, która decyduje się zrealizować film o stalinowskim przodowniku pracy Mateuszu Birkucie.

Jej uwagę przykuł nie tylko porzucony w muzealnych magazynach marmurowy posąg młodego „przodownika pracy”, ale także archiwalny film pokazujący jego zdzierany z muru portret. Agnieszka, śledząc pogmatwane losy mężczyzny, poznaje prywatne losy ludzi uwikłanych i zniszczonych przez komunistyczny system.

Scenariusz tego filmu czekał 12 lat na możliwość realizacji. Premiera w Warszawie anonsowana była w prasie jako „seanse zarezerwowane”, co spowodowało rosnące zainteresowanie widzów.

Zobacz film z planu: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej.

 

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Aleksander Ścibor-Rylski
Zdjęcia
Edward Kłosiński
Muzyka
Andrzej Korzyński
Producent
Polska, Zespół Filmowy „X"
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
25.02.1977
Nagrody
nagroda dziennikarzy (cegła) na IV FPFF w Gdańsku, 1977; Prix FIPRESCI na XXXI MFF w Cannes, 1978; Kryształowa Gwiazda dla Jerzego Radziwiłowicza na VI MFF w Brukseli, 1979; nagroda główna i aktorska dla Radziwiłowicza na IX FEST w Belgradzie, 1979; nagroda specjalna jury na XX MFF w Kartagenie, 1980

Obsada

Agnieszka
Krystyna Janda
Mateusz Birkut / Maciek Tomczyk, syn Birkuta
Jerzy Radziwiłowicz
Reżyser Jerzy Burski
Tadeusz Łomnicki
Murarz Wincenty Witek, przyjaciel Birkuta, w latach 70. dyrektor budowy Huty „Katowice”
Michał Tarkowski
Montażystka
Magda Teresa Wójcik
Hanka Tomczyk, żona Birkuta
Krystyna Zachwatowicz
Michalak, ubek „opiekujący się” Birkutem, w latach 70. pracownik Pagartu
Piotr Cieślak
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem