© Kadr z filmu / Canal+ Polska, Telewizja Polska - II Program, Agencja Produkcji Filmowej, Film Studio

Lekcja polskiego kina

Polska, 2002, 71 min

„Czy spełnialiśmy nadzieje, jakie pokładało w nas partyjne kierownictwo szkoły filmowej, płacąc za nasze wykształcenie tyle samo co za wyszkolenie pilota bojowego? Jestem pewien, że nie! Wielką rolę w procesie uniezależniania się od władzy odgrywało właśnie zainteresowanie, jakim nasze kino darzył Zachód. Autorytet artystów rósł bardziej niż działaczy i urzędników, a możliwości powiedzenia rzeczy istotnych stawały się przez to większe. To dzięki licznym wyróżnieniom i nagrodom czuliśmy się już wtedy częścią całości sztucznie podzielonej przez Jałtę. Wierzyliśmy, że przyjdzie kiedyś dzień, gdy Europa znów nas przygarnie”.

A. Wajda, „Kino i reszta świata”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2000, s. 113.

Opis

Filmowy wykład Andrzeja Wajdy (według scenariusza napisanego z Rafałem Marszałkiem) na temat Polskiej Szkoły Filmowej – jej kontekstów, twórców i znaczenia dla światowego kina. Analizie fenomenu polskiej kinematografii okresu PRL towarzyszą fragmenty powojennych fabuł i kronik.

 

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda, Rafał Marszałek
Zdjęcia
Andrzej Wolf, Krzysztof Tusiewicz
Montaż
Katarzyna Rudnik
Produkcja
Canal+ Polska, Telewizja Polska – II Program, Agencja Produkcji Filmowej, Film Studio MTM
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem