© Fot. Jerzy Troszczyński / Filmoteka Narodowa

Miłość dwudziestolatków

Polska, Francja, Japonia, Niemcy, Włochy, 1962, 117 min

„To właśnie w tych latach wokół nas wyrastało już nowe pokolenie, które nie znało wojny. (…) Razem z młodymi ludźmi, którzy nas otaczali, zaczął wkraczać w nasze życie nieznany nam wcześniej żywioł zabawy. Toteż zabawa stała się również tematem tego filmu. Okrutne zwidy rozstrzelania – rodem z obrazów Andrzeja Wróblewskiego – i wojenne strachy trzeba było zachować dla siebie, a radość życia zostawiać młodym”.

„Wajda. Filmy”, WAiF, Warszawa 1996, s. 134-136.

Opis

Miłość dwudziestolatków to międzynarodowy projekt filmowy składający się z pięciu nowel – francuskiej (reż. François Truffaut), włoskiej (reż. Renzo Rossellini), japońskiej (reż. Shintarō Ishihara), niemieckiej (reż. Marcel Ophüls) i polskiej. Świetnie przyjęta część Andrzeja Wajdy okazała się ostatnim spotkaniem reżysera na planie filmowym ze Zbigniewem Cybulskim, który zagrał tu postać dającą się czytać jako „Maciek Chełmicki po latach”. Jego bohater, po heroicznym czynie uratowania dziecka z zagrody dla niedźwiedzi w zoo, kompromituje się na prywatce pośród młodych ludzi. Niewinna gra w ciuciubabkę przywołuje tragiczne wspomnienia wojenne, jednak psychiczne wyniszczenie odebrane jest przez młodzież jako stan upojenia alkoholowego. Zmiana pokoleniowa jest wyraźna – dla dwudziestolatków początku lat 60. wojenne piekło, mocno obecne w Polskiej Szkole Filmowej, nie ma już formującego znaczenia.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Jerzy Stefan Stawiński
Zdjęcia
Jerzy Lipman
Muzyka
Jerzy Matuszkiewicz
Producent
Polska, Francja, Japonia, Niemcy, Włochy, Zespół Filmowy „Kamera"
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
22.06.1962
Premiera w Polsce
1965

Obsada

Basia
Barbara Kwiatkowska-Lass
Zbyszek
Zbigniew Cybulski
Władek
Władysław Kowalski
Kolega Basi
Damian Damięcki
Misiek
Marian Opania
Kolega Basi
Jan Englert
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem