© Kadr z filmu / CCC-Filmkunst, Gaumont, TF1

Miłość w Niemczech

RFN, Francja, 1983, 132 min

„Zapisane przez Rolfa Hochhutha prawdziwe wydarzenie z czasów wojny wydawało mi się idealnym materiałem do filmu. Historia polskiego jeńca z kampanii 1939, pracującego pod policyjnym nadzorem w małym bawarskim miasteczku Brombach, jego miłość do niemieckiej kobiety i tragiczny finał na szubienicy dawały się bez trudu opowiedzieć na ekranie. (…) Niestety, świetna książka Hochhutha okazała się w warstwie fabularnej dość uboga. (…) Tymczasem ja sam nie byłem w stanie dokonać rekonstrukcji prawdziwego życia w małym niemieckim miasteczku w czasie wojny. Nie znałem tych realiów i musiałem sięgnąć do fikcji. Niemiecka widownia wyczuła od razu ten fałsz, a przy okazji mogła z ulgą odrzucić również problematykę tego filmu. (…) Był i drugi błąd. Hannie Schygulli grającej Paulinę zabrakło partnera, w rezultacie musiała zagrać wszystko i za siebie, i za niego, co nie mogło skończyć się dobrze. (…) Moim zdecydowanym faworytem do roli młodego jeńca był Bogusław Linda. Tylko on nadałby postaci Staszka inny wymiar, a wtedy obraz wielkiej miłości zdominowałby ten film i stał się jego tematem. Niestety, kierownictwo kinematografii w Warszawie nie wydało zgody na jego udział w filmie”.

„Wajda. Filmy”, WAiF, Warszawa 1996, s. 183, 189.

Opis

Kolejna z historii osadzonych w czasie II wojny światowej, tym razem w miasteczku bawarskim. Na przykładzie zakazanego romansu między Niemką a polskim jeńcem Andrzej Wajda ukazał okropności nazizmu w innej niż zazwyczaj skali. Skupiając się na sąsiedzkiej, nacjonalistycznej nienawiści, pokazał groźną siłę faszystowskiej ideologii.

Hanna Schygulla zagrała przejmująco Niemkę beznadziejnie zakochaną w polskim jeńcu, w którego miał się wcielić Bogusław Linda – niestety, w ostatniej chwili władze odmówiły mu paszportu. Aktor, który go zastąpił, nie spełnił oczekiwań reżysera.

Odmienność filmu podkreśliła współczesna rama narracyjna, w której syn wygnanej bohaterki odkrywa gorzką prawdę o wydarzeniach, jakie zaszły w  małej bawarskiej miejscowości.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Bolesław Michałek, Agnieszka Holland, Andrzej Wajda wg powieści Rolfa Hochhutha
Zdjęcia
Igor Luther
Muzyka
Michel Legrand
Producent
RFN, Francja CCC-Filmkunst, Gaumont, TF1
Data premiery
07.09.1983
Premiera w polskiej telewizji
1990

Obsada

Paulina Kropp
Hanna Schygulla
Stanisław Zasada
Piotr Łysak
Wiktorczyk
Daniel Olbrychski
Maria Wyler
Marie Christine Barrault
Mayer
Armin Mueller-Stahl
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem