© Fot. Jerzy Troszczyński / Filmoteka Narodowa

Polowanie na muchy

Polska, 1969, 103 min

„»Polowanie na muchy« robi wrażenie rodzajowego obrazka z warszawskiego światka artystów, ale pamiętam, że wiązałem z tym tematem nadzieje na film bez porównania bardziej ambitny. Chciałem mianowicie pokazać na ekranie tego nieudacznika, jak z coraz większym zapałem tworzy swoje rzeźby przynaglany przez ambitną partnerkę. Miały to być, jakbyśmy to dziś nazwali, robione w szale tworzenia całe instalacje, wypełniające przestrzeń pracowni, a nawet wychodzące przez drzwi i okna na ogród i na ulicę… Autorem tej dekoracji miał być Władysław Hasior. Niestety, równolegle ze zdjęciami do filmu przygotowywał swoją dużą wystawę w Szwecji. (…) Przy pewnym wysiłku można w »Polowaniu na muchy« dostrzec ślady ambitniejszych rozwiązań filmowych, jak chociażby mordercza wizja mężczyzny, w której wciąga on ofiarę do jakiejś tajemniczej rury, ale są to już tylko rozpaczliwe gesty, jakimi broniłem się, aby nie dać się całkowicie zdominować scenariuszowi, któremu nie umiałem podołać”.

„Wajda. Filmy”, WAiF, Warszawa 1996, s. 205.

Opis

Zdominowany przez żonę i teściową Włodek, pracownik księgarni, nawiązuje romans z Ireną, studentką polonistyki, która próbuje wykreować go na uznanego tłumacza i pisarza. Próby wytworzenia idealnych warunków do pracy i wprowadzenia bohatera w odpowiednie towarzystwo coraz bardziej uzależniają go od kobiety. Andrzej Wajda wraz ze scenarzystą Januszem Głowackim z dużą dozą ironii sportretował artystyczne środowisko oraz wysnuł gorzką, nieco mizoginistyczną refleksję na temat słabych mężczyzn zdominowanych przez otaczające ich kobiety modliszki. Film stanowił satyryczny wyjątek w twórczości reżysera, świadczący o jego ambicjach odnajdywania się w odmiennych niż zazwyczaj stylistykach.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Janusz Głowacki wg własnego opowiadania
Zdjęcia
Zygmunt Samosiuk
Muzyka
Andrzej Korzyński
Producent
Polska, PRF Zespoły Filmowe
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
21.05.1969
Nagrody
udział w konkursie głównym na MFF w Cannes, 1969; nagroda dla Hanny Skarżanki za drugoplanową rolę kobiecą na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, 1970
Premiera w Polsce
19.08.1969

Obsada

Włodek
Zygmunt Malanowicz
Irena
Małgorzata Braunek
Teściowa Włodka
Hanna Skarżanka
Rzeźbiarz porzucony przez Irenę
Daniel Olbrychski
Żona Włodka
Ewa Skarżanka
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem