© Renata Pajchel / arch. Piotr Górkiewicz / Filmoteka Narodowa

Wesele

Polska, 1972, 102 min

„[J]est to utwór interesujący, wciąż żywy i dlatego chciałbym go przenieść na ekran. Ale inaczej. Chciałbym to zrobić tak, aby »Wesele« było zrozumiałe w świecie, to jest na obcym gruncie. Nie wiem, czy to jest możliwe, na pewno – bardzo trudne. W »Weselu« odwołujemy się do pewnej mitologii – już nawet nie polskiej, ale jakiejś ogromnie prowincjonalnej. Gdyby się w nim zjawiał nie Wernyhora, ale Robespierre albo Kolumb – byłoby to łatwiejsze, prostsze. Cała reszta – i to zaczarowanie, i ten poranek, i ten świt, kiedy postacie sztuki wychodzą przed chatę na łąkę, a tam tłum chłopów z kosami na sztorc, już gotowi, żeby kogoś rżnąć – dla tych scen warto by ten film zrobić. I taki secesyjny, gdzie by się wszystko snuło tak delikatnie, kapryśnie… Oczywiście trzeba by to zrobić w kolorze. Ale nie wydaje mi się, żeby to kogoś poza mną interesowało”.

„Filmy nie zrealizowane, rozmowa z Barbarą Mruklik”, 1967, za: „Wajda mówi o sobie”, oprac. W. Wertenstein, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1991 [2000], s. 150.

Opis

Portret polskiej inteligencji oraz chłopstwa końca XIX wieku, których przedstawiciele spotykają się na weselu w bronowickiej chacie. Legendarny dramat Stanisława Wyspiańskiego został sfilmowany z niezwykłą energią obrazu – kamera prowadzona przez Witolda Sobocińskiego w rytm muzyki Stanisława Radwana prezentuje modernistyczną feerię barw i dźwięków. Ten pierwszy z filmów zrealizowanych w Zespole Filmowym „X” nasycony jest malarskimi odniesieniami i onirycznymi alegoriami, aktualizowanymi o symbole wciąż żywe dla polskiej świadomości lat 70. XX wieku.

Film dostępny na stronie WFDiF 

 

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Kijowski wg dramatu Stanisława Wyspiańskiego
Zdjęcia
Witold Sobociński
Muzyka
Stanisław Radwan
Producent
Polska, Zespół FIlmowy „X”
Kierownik produkcji
Barbara Pec-Ślesicka
Data premiery
08.01.1973
Nagrody
Srebrna Muszla na XXI MFF w San Sebastian, 1973; Złote Grono, nagroda za scenariusz, nagroda za scenografię, za zdjęcia oraz nagroda Koordynacyjnej Rady Artystycznej Kin Studyjnych na V Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, 1973; Złota Kamera redakcji magazynu „Film”, 1974

Obsada

Pan Młody
Daniel Olbrychski
Panna Młoda
Ewa Ziętek
Gospodarz
Marek Walczewski
Dziennikarz / Stańczyk
Wojciech Pszoniak
Poeta
Andrzej Łapicki
Rachel
Maja Komorowska
Czepiec
Franciszek Pieczka
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem