Zaproszenie do wnętrza

Polska, RFN, 1978, 55 min

„Dlaczego zrobiłem ten film? Przede wszystkim Ludwig Zimmerer nie hierarchizuje swoich zbiorów według wartości artystycznych, tylko opowiada o ludowych artystach, o tym, jak ich »zbiera«, aby mieć w swojej galerii. I to mi się spodobało. Taki punkt widzenia wydaje mi się bliski temu, czego szukam i co można sfilmować (...). Spodobali mi się ci artyści, tak jak on ich przedstawia i jak oni sami siebie widzą. Rzadko spotyka się ludzi prawdziwie szczęśliwych. Wszyscy na coś narzekają. A tu nagle spotykam ludzi, którzy zaczynają rozmowę od słów, że są szczęśliwi od chwili, kiedy zaczęli rzeźbić czy malować. Piękne jest też to, że ci ludzie przeżywali całe życie, żeby się ukształtować jako osobowości. (...) aby to, co mają w sobie, opowiedzieć komuś innemu".

Andrzej Wajda

Opis

Dokumentalne Zaproszenie do wnętrza Andrzej Wajda poświęcił Ludwigowi Zimmererowi, osiadłemu w Polsce niemieckiemu dziennikarzowi, a zwłaszcza stworzonej przez niego monumentalnej kolekcji sztuki nieprofesjonalnej. Kolekcjoner opowiada o swojej fascynacji twórczością ludową, czemu towarzyszą dynamiczne zdjęcia autorstwa Witolda Sobocińskiego, w efektowny sposób ukazujące obrazy i rzeźby. Pojawiają się również sami wiejscy artyści, u których Zimmerer składa zamówienia na kolejne dzieła. Ten rzadko pokazywany film stanowi wyznanie miłości do sztuki, dzielonej zarówno przez jego bohaterów, jak i twórców.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda
Zdjęcia
Witold Sobociński
Muzyka
Henryk Wieniawski, Andrzej Zarycki
Producent
Polska, RFN, Interpress Film, Polyter International
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem