Pawilon Józefa Czapskiego

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda  poznali Józefa Czapskiego  w roku 1981. Oczywiście wcześniej znali i podziwiali Jego malarstwo i Jego książki . Biografię Józefa Pankiewicza z 1936 roku i przede wszystkim dzieło O Cézannie i świadomości malarskiej Andrzej Wajda przeczytał jeszcze jako młody chłopiec . Ta znajomość od razu przekształciła się w przyjaźń.

W 1994 roku, po śmierci Józefa Czapskiego, do Krakowa trafiły archiwalia artysty – dzienniki, pamiątki osobiste, książki. Krystyna Zachwatowicz  zadbała o sprowadzenie do Krakowa wszystkich mebli i przedmiotów z Jego pokoju w Maison-Lafitte, który został zrekonstruowany w otwartym w 2016 roku Pawilonie Józefa Czapskiego. Czterokondygnacyjny budynek znajduje się w ogrodzie przy Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Oprócz pokoju Czapskiego zawiera kawiarnię, salę wystaw czasowych i czytelnię. Stała ekspozycja, której autorką jest Krystyna Zachwatowicz-Wajda, jest historią życia  Czapskiego, a zarazem dziejów XX-wiecznej Polski. W skład Rady Programowej Projektu weszli: Zofia Gołubiew, Wojciech Karpiński, dr Piotr Kłoczowski, prof. Stanisław Rodziński, prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Andrzej Wajda, Henryk Woźniakowski i Adam Zagajewski.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem