Muzeum II Wojny Światowej

© Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Andrzej Wajda był zaangażowany w prace nad stworzeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Brał udział w pracach Sądu Konkursowego w 2009 roku na projekt ekspozycji stałej Muzeum, w 2010 uczestniczył w debacie pokonkursowej razem z gronem najwybitniejszych specjalistów, którzy wyłonili zwycięski projekt budynku. Mówił o Muzeum: „Pytacie państwo: czy potrzebne jest nam wracanie do przeszłości? Społeczeństwo bez przeszłości to zbiegowisko. Nie chcemy być zbiegowiskiem. Musimy wiedzieć, skąd przyszliśmy, by wiedzieć, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy”. Reżyser wspierał Muzeum, brał udział w ważnych wydarzeniach w procesie powstawania Muzeum, służąc swoją radą. Zgodził się również podzielić swoimi wspomnieniami m.in. o tym, jak zapamiętał wizytę w Gdańsku tuż przed wybuchem wojny, sytuację w Polsce we wrześniu 1939 roku.

Protestował w sprawie przejęcia Muzeum przez PiS i z wielkim żalem i oburzeniem przyjął uczynione przez nową dyrekcję zmiany w ekspozycji.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem