Fundacja Socland

Fundacja Socland powstała w 1999 roku z inicjatywy Hanny i Jacka Fedorowiczów, Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Jej celem było stworzenie multimedialnego muzeum komunizmu, które przedstawiłoby lata PRL-u (1945–1989) w sposób obiektywny i zrozumiały dla młodych pokoleń.

Prezesem Fundacji został Wojciech Topiński, w zarządzie – oprócz inicjatorów – obecny był Czesław Bielecki. W 2001 roku w budynku krakowskiego kombinatu Nowa Huta, zlokalizowanego przy ul. Mrozowej, Fundacja zaprezentowała wystawę, która pokazywała główne założenia tego projektu. Ekspozycja trwała cztery tygodnie.

W kolejnych latach Fundacja próbowała bezskutecznie pozyskać dla swojego projektu przestrzenie Pałacu Kultury w Warszawie, jednak dopiero w 2008, w budynku dawnego kina „Światowid” w Nowej Hucie, rozpoczęto wstępne prace zmierzające do stworzenia tam Muzeum PRL-u, mającego stać się częścią Muzeum Historii Polski. Niestety, polityczne nieporozumienia dotyczące scenariusza pomiędzy Fundacją i Muzeum Historii Polski, a potem także Muzeum Historycznym Miasta Krakowa doprowadziły do ostatecznej likwidacji Fundacji Socland.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem