Solidarność

© Anna Beata Bohdziewicz/Reporter

W roku 1980 Andrzej Wajda, jako prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, był odpowiedzialny za wysłanie do Gdańska ekipy filmowej, która w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej zrealizowała dokument „Robotnicy ’80”. Do Stoczni przyjechał 29 sierpnia, gdzie spotkał się z Lechem Wałęsą i udzielił wywiadu „Strajkowemu Biuletynowi Informacyjnego”. Stoczniowiec Mirosław Waga, prowadząc go na spotkanie powiedział: niech Pan zrobi film o nas „Człowiek z żelaza”. Aleksander Ścibor-Rylski szybko napisał scenariusz opisujący dalszy ciąg losów Mateusza Birkuta i jego syna, Macieja. Na festiwalu w Cannes, 28 maja 1981 r., film zdobywa Złotą Palmę. Polska premiera filmu Człowiek z żelaza – 27 lipca 1981 r. Do 12 grudnia obejrzało go ponad 5 milionów widzów.  

Po wygranych wyborach 4 czerwca 1989 roku, Andrzej Wajda z sukcesem kandydował na senatora z Suwałk, z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Organem prasowym Komitetu była „Gazeta Wyborcza”, której funkcjonowanie umożliwiła spółka Agora, założona przez Aleksandra Paszyńskiego, Zbigniewa Bujaka i Wajdę, w mieszkaniu reżysera. Zwieńczeniem relacji reżysera z Solidarnością był film Wałęsa. Człowiek z nadziei – biografia przewodniczącego związku Lecha Wałęsy.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem