Wystawy
BIEŻĄCE
Necenzurováno – Polské nezávislé umění 80. let (Nie ocenzurowano – Polska Sztuka Niezależna lat 80.)
Wystawa prezentuje nieoficjalną scenę artystyczną, reagującą na rzeczywistość Solidarności i stanu wojennego (1981-1983). Sztukę zaangażowaną i zanurzoną w kontekście historycznym, a jednocześnie wciąż dziś aktualną. Była pokazywana w 2022 r. w CSW Zamek Ujazdowski i tam miała swoją premierę. W przestrzeniach GASK-u pokazane zostaną prace około sześćdziesięciu artystów, którzy w latach 80., w proteście przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego, bojkotowali politykę kulturalną władz PRL.
Perłą wystawy w GASK – Galerie Středočeského kraje – jest nigdzie wcześniej niepokazywany szkicownik Andrzeja Wajdy do spektaklu Wieczernik.
Więcej informacji o Wieczerniku na podstronie spektaklu.
Informacja na stronie GASK.
GASK – Galeria Kraju Środkowoczeskiego – mieści się w dawnym kolegium jezuickim w Kutnej Horze. Jest to instytucja, która swoje zbiory i program wystawienniczy koncentruje na sztuce XX i XXI wieku.
Partnerami wydarzenia są: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Pradze.
Gdzie: Galerii Regionu Środkowoczeskiego (GASK), Kutna Hora, Republika Czeska
Kiedy: 28.05.2023 — 17.09.2023
ARCHIWALNE
Werki. Wajda
Werk jest zapisem sytuacji filmowej i dokumentacją procesu powstawania filmu. Renata Pajchel, pracując na planie filmów Andrzeja Wajdy, uwieczniała to, co się działo poza okiem kamery. Dokumentowała pracę reżysera i ekipy filmowej. Werki, mylone czasem z fotosami, różnią się od nich przede wszystkim sposobem ujęcia rzeczywistości, nie dążą do odzwierciedlania filmowego kadru czy naśladowania ustawienia kamery, pokazują natomiast kulisy realizacji i przygotowanie do określonych ujęć. To rodzaj fotografii, który dziś często rozumie się pod pojęciem behind the scenes lub making of.
Gdzie: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Kraków.
Kiedy: 7.03.2023 – 2.04.2023
Zobacz informacje o wystawie: Manggha.
WAJDA NA NOWO (wystawa plenerowa)
Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego WAJDA NA NOWO. W ramach projektu Andrzej Pągowski stworzył nowe plakaty do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentalnych.
Gdzie: Dziedziniec Kina Tęcza, Warszawa
Kiedy: 14.07.2022 – 30.09.2022
Wajda, człowiek z Gdańska
Wystawa pt. Wajda, człowiek z Gdańska była szeroką prezentacją mało znanych powszechnie graficznych i malarskich prac jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.
Gdzie: aula Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego
Kiedy: 5.10.2021 –30.01.2022
Zobacz informacje o wystawie: Uniwersytet Gdański.
WAJDA. SUWAŁKI
Na trzech przestrzeniach wystawowych muzeum zaprezentowano m.in. fotosy z ikonicznych filmów, zdjęcia reżysera stojącego za kamerą, fragmenty scenariuszy, opisów i rysunków z planów filmowych oraz wiele listów i pamiątek rodzinnych. Na ekranach pokazywane były sceny z jedenastu filmów. Na wystawie zaprezentowane zostały również najważniejsze nagrody filmowe, w tym Oscar z 2000 roku za całokształt twórczości, oraz Złoty Lew z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Gdzie: Muzeum Okręgowe w Suwałkach
Kiedy: 15.10.2021 – 21.01.2022
Zobacz informacje o wystawie: Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Niekonwencjonalna, multimedialna i narracyjna wystawa poświęcona życiu i twórczości Andrzeja Wajdy ukazująca geniusz wielkiego inscenizatora, mistrza dramaturgii i twórcy niezapomnianych obrazów.
Ekspozycja była oparta na wspaniałych artefaktach pozostawionych przez Andrzeja Wajdę: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych podczas procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych.
Kurator: dr hab. Rafał Syska, prof. UJ (Instytut Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy)
Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie
Kiedy: 6.04.2019 – 15.09.2019
Zobacz informacje o wystawie: Muzeum Narodowe w Krakowie.
Zobacz zwiastun wystawy: MNK You Tube.
Tajemniczy świat Dybuka – kultura żydowsko-polska w dorobku artystycznym Andrzeja Wajdy
Celem wystawy urządzonej w siedmiu salach Palazzo Ducale jest prezentacja żydowskiej obecności i kultury w Polsce przez pryzmat artystycznego spojrzenia polskiego reżysera. W kolejnych salach zaprezentowano filmy Wajdy, w których zawarte są wątki żydowskie: Korczaka, Wesele, Pokolenie, Samsona, Wielki Tydzień i Pana Tadeusza. Siódma sala dedykowana jest dramatowi Dybuk i jego teatralnej inscenizacji w reżyserii Wajdy.
Gdzie: Palazzo Ducale w Genui we Włoszech
Kiedy: 9.09.2011– 16.10.2011
Zobacz informacje o wystawie: dzieje.pl , culture.pl