Jan Nowak Jeziorański. Kurier z Warszawy. 60 lat później 1944-2004

Polska, 2004, 28 min

„Niedawno usłyszałem z ust Jerzego Giedroycia sąd bardzo okrutny: że po zbrodni katyńskiej, która pozbawiła nasz kraj piętnastu tysięcy wykształconych ludzi, Powstanie Warszawskie dokonało reszty i kraj został oddany na pastwę bolszewizmu. To oczywiście nie wina powstańców, raczej tych, którzy ogłaszając godzinę »W«, wydali całą inteligencką młodzież Warszawy na zmarnowanie. Cóż dziwnego, że kto inny zajął jej miejsce. Przecież to właśnie Warszawa była stolicą PRL-u w całym tego słowa znaczeniu. Dawni mieszkańcy zniknęli, a ich miejsce zajęli zadowoleni ze szczęśliwego dla nich obrotu rzeczy mieszkańcy okolicznych wsi, pracujący przy odgruzowywaniu, zaopatrujący miasto w żywność w pierwszych latach po wojnie, a później tworzący stały rezerwuar kadr partyjnego aparatu i państwowej administracji”.

A. Wajda, „Kino i reszta świata", Wydawnictwo Znak, Kraków 2000, s. 99-100.

Opis

Ten krótkometrażowy dokument stanowi powrót Andrzeja Wajdy do tematyki Powstania Warszawskiego. Zapis rozmowy reżysera z Janem Nowakiem-Jeziorańskim to refleksja nad słusznością i znaczeniem zrywu powstańczego. Wspomnienia i przemyślenia legendarnego emisariusza Armii Krajowej, uzupełniane fragmentami Kanału, nabierają wartości utrwalenia relacji naocznego świadka (Nowak-Jeziorański zmarł niedługo po realizacji filmu).

Obejrzyj film: TVP VOD

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda, Andrzej Kotkowski
Zdjęcia
Jerzy Rudziński
Producent
Polska, Akson Studio
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem