© Kadr z filmu / Zespół Filmowy Droga, Zespół Filmowy Kadr

Samson

Polska, 1961, 117 min

„»Samson« był moim pierwszym filmem zrobionym w technice Cinemascope. Ten panoramiczny obraz skłaniał do stylizacji oraz powolnej akcji, długich ujęć i inscenizacji rozbudowanej w głąb. Słowem, odciągał nas od filmu akcji, którym w zasadzie powinien być »Samson« według powieści Kazimierza Brandysa. Piękne czarno-białe obrazy Wójcika domagały się trwania na ekranie i nie powinny być popędzane żadną akcją. Tymczasem ta akcja stanowiła o dramaturgii filmu. Z tej sprzeczności nie wydostałem się do końca. Realistyczne sytuacje z powieści wystylizowałem na biblijne obrazy – statyczne i przez to trochę natrętne”.

„Wajda. Filmy”, WAiF, Warszawa 1996, s. 110.

Opis

Odwołująca się do opowieści biblijnej historia młodego żydowskiego intelektualisty, wrażliwego i zdolnego do samobójczych poświęceń, który ucieka z getta, wiele miesięcy ukrywa się w piwnicy u zakochanej w nim dziewczyny, a po informacji o likwidacji getta zaciąga się do oddziału Gwardii Ludowej. Film spotkał się z chłodnym przyjęciem, atakowano zwłaszcza dobór aktorów. Samson pozostał jednak rzadkim w kinematografii PRL-u dziełem opowiadającym o losach Żydów w czasie II wojny światowej. Jego walorem jest przyjęcie ich perspektywy oraz zaakcentowanie tkwiącego z Polakach antysemityzmu, a nawet skłonności do kolaboracji z nazistami i szmalcownictwa. Do wątków żydowskich, których preludium pojawiło się w Pokoleniu, Andrzej Wajda wrócił dopiero po wielu latach, w Korczaku i Wielkim Tygodniu.

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda, Kazimierz Brandys wg własnej powieści
Zdjęcia
Jerzy Wójcik
Producent
Polska, Zespół Filmowy „Droga”, Zespół Filmowy „Kadr”
Kierownik produkcji
Stanisław Daniel
Data premiery
11.09.1961
Nagrody
udział w konkursie głównym XXII MFF w Wenecji, 1961

Obsada

Jakub Gold
Serge Merlin (dubbingowany przez Władysława Kowalskiego)
Lucyna
Alina Janowska
Kazia, siostrzenica Maliny
Elżbieta Kępińska
Józef Malina
Jan Ciecierski
„Profesor” Pankrat
Tadeusz Bartosik
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem