© Kadr z filmu / Heritage Films

Wielki Tydzień

Polska, 1995, 93 min

„W »Wielkim Tygodniu« chodzi nie tyle o sprawiedliwość, ile o ukazanie rzeczywistości przerastającej wszystkich uczestników zdarzeń. Bo przecież żeby wyciągnąć do kogoś rękę, trzeba było wiele ryzykować. Do tego byli zdolni albo ludzie nieświadomi zagrożenia, albo wyjątkowi, niemal święci. A które społeczeństwo składa się ze świętych?”

„Z naszej strony muru, rozmowa z Tadeuszem Sobolewskim i Adamem Michnikiem”, 1995, za: A. Wajda, „O polityce, o sztuce, o sobie", oprac. M. Malatyńska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2000, s. 139..

Opis

Film jest kolejną – po Samsonie i Korczaku – próbą zmierzenia się Wajdy z tematyką żydowską. Zarazem stanowi ostatni powrót do twórczości Jerzego Andrzejewskiego, z którym reżyser pracował przy Popiele i diamencie, Niewinnych czarodziejach i Bramach raju. Wielki tydzień, adaptacja opowiadania napisanego w 1943 roku, był przez Wajdę przymierzany na ekran już w 1968 roku, ale ówczesne nastroje antysemickie uniemożliwiły sfilmowanie scenariusza autorstwa Andrzejewskiego i Andrzeja Żuławskiego. Dopiero w 1995 roku udało się zrealizować nowy scenariusz, napisany przez samego Wajdę. Choć ze strony Kościoła padały zarzuty o antypolskość, to odbiór filmu nie wpłynął szczególnie na temperaturę debaty o stosunkach polsko-żydowskich, wznieconej opublikowanym w „Tygodniku Powszechnym” w 1987 roku esejem Jana Błońskiego Biedni Polacy patrzą na getto.

Opowiadając o wielkanocnym okresie 1943 roku, naznaczonym powstaniem w getcie warszawskim, Wajda sportretował różnorodność postaw wobec Zagłady, pokazując strach, chrześcijańskie miłosierdzie, donosicielstwo oraz walkę o godność i czyste sumienie. I choć film ten trudno umieścić wśród największych dokonań reżysera, to jego pokaz w konkursie głównym festiwalu w Berlinie stał się powodem do nagrodzenia Wajdy Srebrnym Niedźwiedziem „za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem filmu Wielki Tydzień”.

Film dostępny na Polsat GO BOX

Informacje o filmie

Reżyseria
Andrzej Wajda
Scenariusz
Andrzej Wajda wg opowiadania Jerzego Andrzejewskiego
Zdjęcia
Wit Dąbal
Muzyka
G. F. Narholz, F. Ullman i inni
Producent
Polska, Heritage Films
Kierownik produkcji
Michał Szczerbic
Data premiery
06.11.1995
Nagrody
Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie, 1996

Obsada

Irena Lilien
Beata Fudalej
Jan Malecki
Wojciech Malajkat
Anna Malecka, żona Jana
Magdalena Warzecha
Julek Malecki, brat Jana
Jakub Przebindowski
Piotrowska
Bożena Dykiel
Józef Piotrowski
Cezary Pazura
Zamojski
Wojciech Pszoniak
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki Cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem